1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ted Bundy życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie gorszym przestępcą?

Biografia i życiorys Teda Bundy’ego

Ted Bundy to amerykański seryjny morderca, działający w latach 1974–1978 na terenie 6 stanów – Waszyngton, Floryda, Oregon, Utah, Kolorado i Idaho. Urodził się 24 listopada 1946 roku w Burlington. Przyznał się do 30 morderstw. Ich faktyczna liczba nie jest znana – prawdopodobnie było ich więcej.

Lata młodości

Matka Teda Bundy’ego była sprzedawczynią, ojca nigdy nie poznał. Urodził się w domu samotnej matki, później wraz matką przeniósł do dziadków, którzy zajęli się jego wychowaniem.

Następnie mieszkał z matką w Tacomie. Uczęszczał do Woodrow Wilson High School w Waszyngtonie. Już jako nastolatek interesował się literaturą kryminalną związaną z przestępstwami.

Ted Bundy studiował psychologię i orientalistykę na University of Puget Sound, a później na University of Washington w Seattle. W czasie studiów poznał kobietę, która była jego wieloletnią partnerką. Tworzyli parę do 1976 roku.

Ofiary

Ofiarami Teda Bundy’ego były kobiety mające przeważnie od 15 do 25 lat. Początkowo morderca włamywał się do mieszkań wybranych wcześniej kobiet i atakował je we śnie.

Później zmienił styl działania. Podchodził do wybranej dziewczyny, zagadywał ją i zwabiał do samochodu lub w odosobnione miejsce. Często udawał przedstawiciela władz lub osobę potrzebującą pomocy.

Zawsze zabijał tak samo. Uderzał tępym narzędziem w głowę i dusił. Zdarzało się, że przed śmiercią wykorzystywał kobietę seksualnie. Zwłoki wywoził w góry, gdzie uprawiał z nimi seks, dopóki nie uległy rozpadowi. Zdarzało się, że zmarłym kobietom robił makijaże i zmieniał ubrania.

Ted Bundy w czasie przesłuchania przyznał się do zabicia 30 kobiet, z czego ok. 12 z nich odciął głowę. Policji udało się zidentyfikować tylko 20 ciał. Zdaniem ekspertów zabójca mógł dokonać nawet 100 morderstw.

Kontakt z kobietami

Tedowi Bundy łatwo było nawiązać kontakt z ofiarą i zdobyć jej zaufanie. Był bardzo atrakcyjnym mężczyzną, podobał się wielu kobietom. Będąc już oskarżonym dostawał do celi więziennej listy od kobiet – ok. 200 wiadomości dziennie! W czasie trwania procesu poślubił Carole Ann Boone, z którą miał córkę.

Aresztowania i wyrok

Ted Bundy po raz pierwszy został aresztowany w 1975 roku. Postawiono mu zarzuty o morderstwa oraz napady. Został wtedy skazany na 15 lat pozbawienia wolności. W czasie odsiadywania kary udało mu się dwa razy uciec z więzienia. Za pierwszym razem schwytano go po 6 dniach.

W czasie drugiej ucieczki Bundy dopuścił się kolejnych morderstw. 15 stycznia 1978 roku wkradł się do akademika na Florida State University. Włamał się do pokoi, w których spały studentki. Kobiety zostały brutalnie zgwałcone i pobite. Dwóm ofiarom udało się przeżyć. Tej samej nocy zaatakował w domu jeszcze jedną studentkę. Kilkanaście dni później morderca zabił ostatni raz. Jego ofiarą była 12-latka, którą porwał ze szkoły.

15 lutego 1978 roku Ted Bundy został pojmany przez policję. Został oskarżony o rzeź w akademiku oraz pozostałe zbrodnie, których dokonał w czasie ucieczki z więzienia. Sąd uznał Bundy’ego winnym i skazał na karę śmierci. Egzekucję wykonano 24 stycznia 1989 roku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

56 + = 57

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej.