1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ziemowit Szczerek życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Ziemowita Szczerka

Ziemowit Szczerek to polski pisarz, dziennikarz i tłumacz. Urodził się 10 kwietnia 1978 roku w Radomiu. Gatunek, po który często sięga w swojej twórczości to reportaż. Interesują go wschodnie rejony Europy – ich kultura, dziedzictwo historyczne i geopolityczne.

Wykształcenie i praca

Ziemowit Szczerek studiował prawo oraz nauki polityczne. Redaguje na łamach czasopism, takich jak: „Nowa Europa Wschodnia”, „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta Wyborcza” oraz „Polityka”. Jego opowiadania ukazały się m.in. w „Lampie” i „Studium”. Swoje felietony zamieszcza w serwisie Ha!Art.  Pracuje również dla portalu Interia.pl.

Twórczość

Ziemowit Szczerek to twórca reportaży, powieści, a także esejów i felietonów. Dużą sławę przyniósł mu reportaż dotyczący Ukrainy – Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian. Nie jest to typowy reportaż, ponieważ zawiera elementy fabuły. Główny bohater, a zarazem autor, opisuje swoje podróże na Ukrainę. Opisy i oceny różnych sytuacji są subiektywne. Za tę pozycję Szczerek otrzymał Paszport Polityki.

W twórczości Ziemowita Szczerka możemy znaleźć również utwory, takie jak: Paczka radomskich, czyli zbiór opowiadań o Radomiu, który powstał przy współpracy z Marcinem Kępą, Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski, jak sam tytuł wskazuje, utwór przedstawia alternatywną historię naszego kraju. Pisarz porusza tu problem narodowej tożsamości oraz polskich kompleksów.

Na uwagę zasługuje również reportaż Międzymorze: podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową, w którym autor pokusił się o przedstawienie obszaru, znajdującego się pomiędzy trzema morzami – Bałtykiem, Czarnym i Adriatykiem. Za tę książkę otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak.

Wybrane dzieła

  • Paczka radomskich (2010)
  • Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian (2013)
  • Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski (2013)
  • Tatuaż z tryzubem (2015)
  • Siódemka  (2015)
  • Międzymorze: podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową (2017)
  • Siwy Dym: albo Pięć́ Cywilizowanych Plemion (2018)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

35 + = 39

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Rafał Komorowski.