1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Zuzanna życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Zuzanny

Św. Zuzanna żyła w III w n.e. Nieznana jest dokładna data jej urodzenia. Wiadomo jedynie, że zmarła ok. 295 r. w Rzymie. Jest świętą kościoła katolickiego i prawosławnego. Zmarła śmiercią męczeńską za wiarę.

Fakty z życia 

Przyszła na świat w Dalmacji w rodzinie Gabinusa. Jej ojciec był prezbiterem. W czasie życia Zuzanny Dalmacja była związana z cesarzem Dioklecjanem. 

Zarówno ojciec Zuzanny, jak i jego brat Kajus nawrócili się na wiarę chrześcijańską. Z czasem obaj zostali wyświęceni na kapłanów, a Kajus w 283 r. zaczął posługę papieską. 

Idąc w ślady ojca, Zuzanna chciała swoje życie zawierzyć Bogu. Ślubowała również zachowanie dziewictwa. Wbrew woli kobiety cesarz Dioklecjan postanowił o jej zaręczynach z generałem Maksentiusem Galeriusem. Najprawdopodobniej młodzieniec był synem cesarza. Decyzja zapadła w 293 r., prawdopodobnie była podyktowana chęcią zachowania władzy w rodzinie. 

Zuzanna postanowiła sprzeciwić się woli cesarza i odmówiła wstąpienia w związek małżeński. Pragnęła służyć Jezusowi. Jej decyzja podzieliła rodzinę. Chrześcijanie stanęli po jej stronie, z kolei poganie nie akceptowali decyzji Zuzanny.

Zamieszanie, które wybuchło spowodowało, że sprawą zainteresował się konsul rzymski Mecedonius. W związku z tym, że wiara chrześcijańska była wtedy nielegalna w cesarstwie rzymskim, nakazał on Zuzannie udowodnić, że jest poganką. Sprawdzianem jej wierności wobec cesarstwa miało być oddanie czci Jowiszowi.

Zuzanna postanowiła pozostać wierna chrześcijaństwu. Świadoma konsekwencji odmówiła pokłonienia się bóstwu rzymskiemu. Decyzją Dioklecjana została aresztowana. Zginęła śmiercią męczeńską przez ścięcie. Cesarski gniew spadł również na jej najbliższych. Ojciec Zuzanny został zagłodzony w więziennej celi, zamordowano również jej braci (mimo, że ci nie byli wyznawcami Chrystusa).  Dioklecjan chciał również zabić Kajusa. Temu jednak udało się ukryć w katakumbach. 

Kult

W miejscu jej domu rodzinnego wzniesiono świątynię. Z czasem umieszczono w nim relikwie świętej i jej ojca (również wyniesionego na ołtarze). 

Św. Zuzanna jest wspominana 11 sierpnia w kościele katolickim i 24 sierpnia w kościele prawosławnym według kalendarza gregoriańskiego.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 15 = 20

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported. Autor zdjęcia: José Luiz Bernardes Ribeiro / CC BY-SA 3.0.