1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Róża z Limy życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Róży z Limy

Św. Róża z Limy, a właściwie Isabel Flores de Oliva przyszła na świat 20 kwietnia 1586 r. w Limie, zmarła 24 sierpnia 1617 r. w swoim rodzinnym mieście. Peruwiaństwa święta, zakonnica. Była pierwszą w historii wyniesioną na ołtarze osobą, która pochodziła z Ameryki Południowej. 

Patronka

Papież Klemens IX uczynił ją patronką Ameryki Południowej. Od 1670 r. jest także patronką Filipin i Antyli. Do św. Róży modlą się również ogrodnicy i kwiaciarze. Można zwracać się do niej z prośbą o wsparcie w rozwiązaniu rodzinnych sporów. 

Dzieciństwo i młodość

Urodziła się w rodzinie Gaspara Flores i Marii Oliva. Jej rodzice byli wierzącymi i praktykującymi chrześcijanami. Dziewczynce nadano imię Izabela, ale w nawiązaniu do jej delikatnej urody nazywano ją Różą. 

Już w dzieciństwie Róża był oddana Bogu, zdecydowała się również na ślubowanie, że zachowa dziewictwo. Dlatego też odmawiała wszystkim propozycjom małżeństwa. Rodzice chcieli wydać ją za mąż za bogatego człowieka, kiedy Róża odmówiła, matka miała siłą zmuszać ją do zmiany decyzji. Dziewczyna nie zmieniła jednak zdania - chciała całe swoje życie zawierzyć Bog. 

W związku z niestabilną sytuacją finansową rodziny, Róża już jako młoda dziewczyna rozpoczęła pracę zarobkową. Początkowo sadziła kwiaty na sprzedaż, trudniła się również haftem i szyciem. 

Życie zakonne

W 1606 r. wstąpiła do zakonu, wybrała tercjarki dominikańskie (Trzeci Zakon św. Dominika). Nie zamieszkała w zakonie, przeniosła się do domku z ogródkiem nieopodal swojego rodzinnego domu. Wiodła ubogie życie. Dużo czasu spędzała na modlitwie i postach. Służyła ubogim i potrzebującym. Okazywała dobre serce chorym oraz niewolnikom. Szczególnie mocno inspirowała ją postać św. Katarzyny ze Sieny

Róża za życia doświadczyła wiele bólu. Spotkała się z obelgami i wyśmiewaniem jej pobożności. Doświadczyła samotności i wiele cierpiała z powodu kiepskiego zdrowia. Przeżyła również załamanie wiary i zwątpienie, z którego wyszła dzięki kontemplacji.

Śmierć

Św. Róża zmarła 24 sierpnia 1617 r. Miała 31 lat. Została pochowana w krużganku klasztoru dominikanów, następnie jej ciało przeniesiono do kościoła w Limie do kaplicy jej imienia. 

Już za życia była szanowana i kochana. Peruwiańczycy cenili jej poświęcenie i gotowość do niesienia pomocy. 

Kult

Beatyfikował ją papież Klemens IX 15 kwietnia 1668 r. Kanonizowana 3 lata później przez Klemensa X. Święta wspominana jest 23 sierpnia. 

Św. Róża jest przedstawiana jako młoda kobieta w habicie. Obok niej często widnieją róża, krzyż, Dzieciątko Jezus, korona z cierni, kotwica, na głowie nosi wianek upleciony z róż. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 2 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Auror wizerunku: Claudio Coello.