codziennie nowe aktualizacje
Św. Patryk życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia św. Patryka
Św. Patryk żył na przełomie IV i V wieku. Nieznana jest dokładna data jego urodzenia, najprawdopodobniej przyszedł na świat pomiędzy 385 r. lub 389 r. na terenie dzisiejszej Walii lub zachodnim wybrzeżu Brytanii. Św. Patryk zmarł 17 marca 461 r. w Armagh. Jest świętym katolickim, starokatolickim, anglikańskim i prawosławnym. Był biskupem, misjonarzem i apostołem Irlandii.
Patron
Św. Patryk znany jest jako patron Irlandii. Ponadto patronuje również Nigerii oraz inżynierom, fryzjerom, bednarzom, kowalom, górnikom i zwierzętom domowym.
Fakty z życia
Święty sam spisał swoje losy w Wyznaniach i Liście do Korotyka. Św. Patryk wychowywał się w kapłańskiej, chrześcijańskiej rodzinie. Jego ojciec był diakonem. W wieku szesnastu lat został porwany i sprzedany do niewoli. Trafił do Irlandii. Tam wykonywał pracę pasterza owiec.
W niewoli spędził sześć lat. Po tym czasie udało mu się uciec na statku do północnej Francji. Tam uczył się w szkołach misyjnych i przyjął święcenia kapłańskie. Chciał zostać misjonarzem. Przez krótki czas posługę sprawował w Italii oraz wyspach Morza Tyrreńskiego. Już w 432 r. został biskupem. Początkowo chciał wrócić do ojczyzny, jednak we śnie doznał objawienia. Pod jego wpływem zyskał siły, aby powrócić do Irlandii i zacząć nauczać tamtejszych ludzi wiary chrześcijańskiej. Do Irlandii skierował go papież Celestyn I. Wyspa w tym czasie była w przeważającej większości pogańska. Św. Patryk w swojej pracy misyjnej spotykał się ze wszystkimi, najpierw odwiedził zarządców miast i miasteczek, prosił o pozwolenie na nauczanie wiary wśród miejscowej ludności. Centrum jego działań mieściło się w Armagh.
Działał głównie na terenie północnej, środkowej i zachodniej Irlandii. Doprowadził do powstania wielu kościołów i ustanowienie biskupów w poszczególnych regionach. Nawrócenia wyspy dokonał dzięki wsparciu mnichów i tworzonym przez nich ośrodkom duszpasterskim.
Nawrócenia Irlandczyków miał również dokonać dzięki cudom. Przykładowo miał uwolnić wyspę od węży, które zagrażały miejscowej ludności. Istnieją również podania według, których na koniczynie tłumaczył ludziom istnienie Trójcy Świętej. Św. Patryk przed swoją śmiercią ochrzcił wyspę.
Św. Patryk zmarł 17 marca 461 r. w Armagh, w klasztorze. Miał wtedy około 76 lat. Do dzisiaj nie zachowały się relikwie świętego. Zniszczyli je anglikanie.
Kult
W kościele katolickim wspomina się go 17 marca, w prawosławnym 30 marca według kalendarza gregoriańskiego.
17 marca w Irlandii obchodzi się Dzień św. Patryka, to narodowe i religijne święto państwowe. Jest to dzień wolny od pracy. Tradycyjnie Irlandczycy ubierają się wtedy na zielono, kolor ten ma symbolizować wyspę oraz koniczynę (atrybut świętego). W całym kraju odbywają się tego dnia parady i festyny.
Święty przedstawiany jest w szatach biskupa i mitrze, jako starzec z brodą. Często trzyma w ręce pastorał lub liść białej koniczyny, która jest symbolem Irlandii. Obok niego często można zobaczyć węże, harfę, chrzcielnicę i księgę.
Komentarze
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic. Źródło: Flickr.
oki