1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Oliwia z Palermo życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Oliwii z Palermo

Św. Oliwia żyła w IX lub X wieku na Sycylii w Palermo. Święta kościoła katolickiego, męczennica za wiarę. Do 1624 r. była patronką Palermo, później zastąpiła ją św. Rozalia. 

Fakty z życia 

Św. Oliwia od młodości była chrześcijanką. Słynęła z niecodziennej urody. Kiedy miała 13 lat została pojmana przez Saracenów i wywieziona do Tunisu. Właśnie tam rozpoczęła swoją działalność misyjną i zaczęła ewangelizować muzułmański lud. 

Według legend za działalność misyjną miała zostać schwytana i rzucona na pożarcie dzikim zwierzętom. Te jednak przyjęły ją do swojego świata i żyła wśród nich kilka lat. W puszczy została odnaleziona przez myśliwych, którzy byli poganami. Pod wpływem kontaktu ze św. Oliwią nawrócili się na wiarę chrześcijańską.

Kiedy dowiedział się o tym muzułmański zarządca miasta Tunisu, nakazał zabić Oliwię. Najpierw kobietę torturowano, a następnie ścięto jej głowę. W czasie ścięcia z jej ciała miał ulecieć duch, który przybrał postać gołębia. 

Kult

Świętą wspomina się w kościele katolickim 10 czerwca. Jest przedstawiana jako dziewczyna z koroną na głowie. Zazwyczaj w ręce trzyma gałązkę oliwną lub palmową. Jest czczona głównie w Palermo i Tunisie zarówno przez miejscowych chrześcijan, jak i muzułmanów. Jej imieniem nazwano meczet w Tunisie.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

52 − = 50

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Źródło: Paolo Collura, Santa Rosalia