1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Julia Billiart życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Julii Billiart

Św. Julia Billiart, a właściwie Marie Rose Julie przyszła na świat 12 lipca 1751 r. w Cuvilly (Francja), zmarła 8 kwietnia 1816 r. w Namur. Jest świętą kościoła katolickiego. Mistyczka, która założyła zgromadzenie Najświętszej Maryi Panny z Namur (Notre-Dame de Namur). Była dziewicą. 

Fakty z życie 

Urodziła się i wychowała w rolniczej rodzinie. Początkowo jej rodzice zajmowali się handlem, ale na skutek zmian gospodarczych musieli zmienić profesję.

Kiedy miała 31 lat została sparaliżowana. Najprawdopodobniej na skutek przeciążenia kręgosłupa w czasie pracy. Nie mogła chodzić. Nie osłabiło to jednak jej wiary i chęci niesienia pomocy innym. W 1789 r. próbowała pomóc potrzebującym schronienia przed rewolucjonistami księżom. Za to próbowano ją spalić, ocalił ją służący. Odbyło się kilka ataków na jej życie, na skutek wielu ciężkich ucieczek, św. Julia dostała wylewu i na jakiś czas straciła mowę. W tym czasie miała mieć objawienia ukrzyżowanego Jezusa w towarzystwie sióstr zakonnych.

Założyła instytut dla dziewcząt oraz sierociniec. Kiedy namówiła kilka dziewcząt do złożenia ślubów czystości, zaczęła planować powstanie zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny. Podstawowym celem zgromadzenia było nauczanie dziewcząt. Ich regułę przygotował ks. Viarin. 

Dzięki gorliwej modlitwie do serca Jezusowego św. Julia odzyskała zdrowie w 1804 r. Jej ozdrowienie uznaje się za cud. Z czasem przeniosła swoje zgromadzenie z Amies do Namur. Decyzja ta była spowodowana konfliktem z miejscowym biskupem. 

Św. Julia zmarła 8 kwietnia 1816 r.  

Kult

Została beatyfikowana przez papieża Piusa X 13 maja 1906 r. Po 63 latach kanonizował ją papież Paweł VI (22 czerwca 1969 r.). Proces beatyfikacyjny potwierdził, że miała dar uzdrawiania. 

W kościele katolickim wspomina się ją 8 kwietnia.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

26 − 17 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej.