1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Julia z Korsyki życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Julii z Korsyki

Św. Julia z Korsyki żyła w V lub VII wieku. Urodziła się w Kartagenie, zmarła na Korsyce. Jest świętą kościoła katolickiego i prawosławnego. Męczennica za wiarę. 

Patronka

Święta jest patronką wyspy Korsyki oraz kilku miast: Brescii, Bergamo i Livorno. 

Fakty z życia 

Do dzisiaj zachowało się niewiele informacji na temat życia św. Julii. Większość z nich pochodzi z legend i nie ma potwierdzenie w źródłach historycznych. 

W dzieciństwie miała trafić do niewoli. Kupił ją syryjski kupiec Euzebiasz. Jej Pan próbował nakłonić ją do wyrzeczenia się wiary. Julia nigdy nie uległa jego namowie. Dzięki temu zyskała szacunek Euzebiasza. Często towarzyszyła mu w podróżach. Kiedy trafili do Korsyki, akurat odbywało się tam pogańskie święto. Zmuszano tam Julię, aby złożyła hołd pogańskim bożkom. Mająca około 20 lat dziewczyna odmówiła. Poddano ją torturom. Najpierw wyrywano jej włosy, następnie obcięto piersi, aż wreszcie ukrzyżowano.Wydarzenia te miały mieć miejsce w V wieku.  

Istnieje również druga wersja zdarzeń, według której zamordowali ją Maurowie w VI lub VII wieku. 

Kult

Jej relikwie w VIII wieku przeniesiono do Brescii do tamtejszego kościoła. 

W kościele katolickim wspomina się ją 22 maja, w kościele prawosławnym 29 lipca według kalendarza gregoriańskiego. 

Święta jest przedstawiana jako młoda kobieta w jasnoczerwonych szatach, ma kasztanowe włosy, w rękach trzyma krzyż. Przedstawia się ją również w czasie ukrzyżowania. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 77 = 78

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Autorem wizerunku jest: Vassil.