1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Bonnie i Clyde życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie gorszym przestępcą?

Biografia i życiorys Bonnie i Clyde'a

Bonnie i Clyde, czyli Bonnie Parker oraz Clyde Barrow, to para amerykańskich kochanków-przestępców, działających na początku lat 30. XX wieku. Początkowo zajmowali się drobnymi przestępstwami, z czasem jednak stali się mordercami.

Bonnie Parker

Bonnie Parker urodziła się 1 października 1910 roku w Rowenie. Jej ojciec był murarzem, matka zaś zajmowała się wychowaniem dzieci. Bonnie jako dziecko nie sprawiała problemów. Bardzo dobrze się uczyła, brała udział w konkursach literackich.

Miała wielkie marzenia – chciała zostać pisarką, piosenkarką albo aktorką. Przez otoczenie uznawana była za kobietę inteligentną i pełną ambicji. Miała talent pisarski – w szkole, a później w więzieniu pisała wiersze.

Jako 16-latka poślubiła Roya Thornton – złodziejaszka. Para niedługo cieszyła się małżeństwem. Zaraz po ślubie Thornton został złapany przez policję i trafił do więzienia. Bonnie porzuciła męża, ale nigdy się z nim nie rozwiodła.

Clyde Barrow

Clyde Barrow urodził się 24 marca 1909 roku w Dallas. Pochodził z wielodzietnej i ubogiej rodziny. Jego ojciec był farmerem. Matka zajęła się wychowaniem ośmiorga dzieci.

Jako nastolatek zaczął zajmować się drobnymi kradzieżami – okradał sklepy i kradł samochody. Kilka razy był aresztowany. W 1930 roku trafił do więzienia, które na zawsze odmieniło jego życie. Skazano go za drobne przestępstwa, a osadzono w więzieniu z gwałcicielami i mordercami. W czasie pobytu Clyde był molestowany. Chłopak, aby wydostać się stąd odciął sobie dwa palce u stopy, dzięki czemu trafił do więziennego szpitala. Parę dni później, dzięki matce, wyszedł na wolność.

Miłość od pierwszego wejrzenia

Istnieją dwie wersje, mówiące o zapoznaniu Bonnie i Clyde’a. Jedna z nich głosi, że para poznała się w barze, w którym pracowała Bonnie. Druga, że poznali się w mieszkaniu u wspólnej koleżanki. Jednego możemy być pewni – połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia.

Działalność przestępcza

Początkowo kochankowie zajmowali się tylko drobnymi przestępstwami – głownie rabowali sklepy. W czasie jednego z napadów, kiedy próbowali ukraść samochód, Bonnie została schwytana przez policję. Trafiła do więzienia. Clyde i jego gang w tym czasie dopuścili się morderstwa, doszło do niego podczas napadu. Od tej pory Clyde był poszukiwany listem gończym, nie jako drobny przestępca, lecz jako morderca.

Po odsiedzeniu wyroku Bonnie i Clyde znowu byli nierozłączni. Po kilu miesiącach na swoim koncie mieli już 4 morderstwa, w tym zabicie policjanta. Kochankowie musieli ukrywać się i nieustannie uciekać przed stróżami prawa. Wynajęli dom w Joplin, który stał się ich kryjówką. Dołączyli do nich brat Clyde’a i jego żona.

Przestępcy jednak nie zaznali długo spokoju. Policja dostała zgłoszenie, że w domu nielegalnie wytwarzany jest bimber. Na miejscu okazało się, że odnaleźli kryjówkę Bonnie i Clyde’a. Rozpoczęła się strzelanina, w czasie której Clyde zabił dwóch policjantów.

Całej czwórce udało się uciec. Przez pośpiech pozostawili w domu wszystkie rzeczy – w tym dokumenty. Rozpoczął się dla nich trudny okres. Podróżowali samochodem, spędzając w nim również noce z obawy przed rozpoznaniem w miejscach publicznych. Rabowali sklepy i stacje benzynowe.

Podczas jednego napadu Bonnie, Clyde i jego brat – Buck, zostali ranni. Parker i Barrow uciekli, druga para nie miała tyle szczęścia. Buck został poważnie ranny – kilka dni później zmarł w szpitalu. Jego żona, Blanche, została pojmana przez policję i trafiła do więzienia.

Napad na Eastham Prison Farm

Marzeniem Clyde’a był napad na więzienie Eastham Prison Farm w Teksasie. Było to miejsce, które odcisnęło piętno na jego życiu. Clyde wychodząc z niego, przyrzekł sobie, że zemści się za to, co go tam spotkało. Jego celem podczas tego napadu było uwolnienie więźniów. Udało mu się wypuścić 5 skazanych. W czasie tej akcji zginął jeden strażnik.

Wydarzenie to wpłynęło na status sprawy. Od tej pory kochanków-przestępców chciano zabić. Sprawą zajął się Frank Hamer.

Śmierć

23 maja 1934 roku policja zastawiła pułapkę. Samochód Bonnie i Clyde’a został ostrzelany przez Franka Hamera oraz innych strażników. Ogień wszczęto bez ostrzeżenia. W kierunku kochanków padło ponad 50 strzałów. Oboje zginęli na miejscu.

Marzyli o tym, aby ich ciała spoczęły koło siebie. Ich życzenie nie zostało spełnione. Clyde spoczął obok brata. Bonnie pochowano na innym cmentarzu w Dallas.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej.