1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Robert Lewandowski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piłkarzem?

Życiorys i biografia Roberta Lewandowskiego

Jeden z najbardziej znanych polskich piłkarzy urodził się 21 sierpnia 1988 r. w Warszawie. Lewandowski gra na pozycji napastnika, jest reprezentantem Polski w piłce nożnej i zarazem kapitanem drużyny.

Dzieciństwo i wykształcenie

Robert pochodzi z rodziny o tradycjach sportowych. Mama i siostra grały w siatkówkę. Zamiłowanie do piłki nożnej odziedziczył z kolei po ojcu, który oprócz tego trenował również judo. Swoja przygodę piłkarską zaczął uczestnicząc w treningach lokalnego klubu Partyzant Leszno. Pierwszy klub, w którym występował jako zawodnik to Varsovia Warszawa. Lewandowski trafił do niego mając 9 lat. W następnych latach kariery juniorskiej grał m.in. w II ligowej drużynie Legii Warszawa. Ze względu na drobną posturę i niewielki wzrost nosił przezwisko „Bobek”.

W 2017 r. ukończył studia licencjackie na kierunku wychowanie fizyczne o specjalizacji trenersko-menedżerskiej.

Kariera w Polsce

Pierwszy przełom w karierze Lewandowskiego nastąpił w 2006 r. Został wtedy zawodnikiem Znicza Pruszków, który zapłacił za niego 5 tys. złotych. Przez następne dwa sezony był królem strzelców odpowiednio w III i II lidze. W 2008 r. przeszedł do Lecha Poznań, który wykupił go z wcześniejszego klubu za 380 tys. euro. Pierwszego gola w ekstraklasie zdobył już w meczowym debiucie. Co godne uwagi, pod koniec tego samego roku, prasa krajowa i zagraniczna uznała go za jednego z najbardziej obiecujących zawodników. W trakcie dwóch sezonów w Lechu, w 82 meczach zdobył 41 goli, zdobywając w 2010 Mistrzostwo Polski i koronę króla strzelców.

Kariera za granicą

Po zakończeniu kontraktu z polskim zespołem Robert związał się z niemieckim klubem Borrusia Dortmund, gdzie występował przez następne 4 sezony. Łącznie w barwach drużyny zagrał w 187 spotkaniach, nie tylko ligowych, ale też w Pucharze Ligii Mistrzów. Strzelił łącznie 103 gole i zaliczył 43 asysty. W tym czasie zdobył też koronę króla strzelców Bundesligi (sezon 2013/14), dwukrotnie wice – i dwukrotnie mistrzostwo Niemiec (odpowiednio sezony: 20112/13, 2013/14 i 2010/11, 2011/2012).

W 2014 podpisał 5-letni kontrakt z innym niemieckim klubem – Bayern Monachium, który został przedłużony w 2019 r. Razem z tą drużyną zdobywał Mistrzostwo Niemiec, trzykrotnie Superpuchar Niemiec, został też królem strzelców w sezonach: 2015/16, 2017/18 i 2018/19. Łącznie z Bayernem zagrał w 247 meczach (rozgrywki krajowe i europejskie) zdobywając 198 bramek (na dzień 31 sierpnia 2019 r.). Jest niezwykle skutecznym i precyzyjnym napastnikiem.

Odznaczenia i nagrody

Oprócz zdobywanych drużynowo pucharów, Robert Lewandowski wielokrotnie nagradzany był w plebiscytach sportowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Były to m.in. tytuły piłkarza roku, sportowca roku, najlepszego piłkarza ekstraklasy i Bundesligi czy członka drużyny gwiazd wg UEFA.

Gra w reprezentacji

W marcu 2008 r. Robert został zawodnikiem reprezentacji Polski do 21 lat, gdzie rozegrał 3 spotkania. Pół roku później trener drużyny narodowej, Leo Beenhakker, powołał go do kadry seniorskiej na eliminacje do ME 2010 r. Od tamtej pory regularnie występuje z drużyną narodową. W lutym 2014 r. został kapitanem reprezentacji. Najpierw pełnił tę funkcję w zastępstwie za Jakuba Błaszczykowskiego, później została mu przydzielona już na stałe. Od 2017 r. wyrównał i pobił rekord Włodzimierza Lubańskiego i jest najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Polski.

Życie prywatne i zarobki

Lewandowski od czasów szkolno-studenckich związany jest z Anną Lewandowską, byłą reprezentantką Polski w karate tradycyjnym i trenerką personalną, z którą ożenił się w 2013 roku. Mają 2 córki - Klarę oraz Laurę.

Ma 185 cm wzrostu.

Zarówno w klubie, jak i w reprezentacji gra z numerem 9.

Robert oprócz kariery sportowej zaangażowany jest również w szereg działań o charakterze reklamowym i dobroczynnym, m.in. od 2014 jest ambasadorem dobrej woli UNICEF, wspólnie z żoną wspierają również akcje Szlachetna Paczka oraz WOŚP.

Według rankingu Forbesa z 2019 r. Lewandowscy znaleźli się na 88 miejscu na liście najbogatszych Polaków. Według niemieckiego "Bilda" Lewandowski zarabia w tej chwili 20 milionów euro rocznie, przez co jest najlepiej zarabiającym piłkarzem Bundesligi.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 83 = 86

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://www.soccer.ru/galery/1054340/photo/731382, wykorzystane na podstawie licencji: CC BY-SA 3.0 Autor: Екатерина Лаут