1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jakub Błaszczykowski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piłkarzem?

Życiorys i biografia Jakuba Błaszczykowskiego

Jakub Błaszczykowski to polski piłkarz grający na pozycji pomocnika, członek reprezentacji Polski, wcześniej kapitan drużyny. Jeden z bardziej cenionych i darzonych sympatią sportowców w kraju. Obecnie zawodnik i kapitan Wisły Kraków.

Dzieciństwo i początki

Urodził się 14 grudnia 1985 r. w Turkolasach k. Częstochowy. Mając 7 lat razem z bratem rozpoczął treningi w klubie Raków Częstochowa, grał tam przez 8 następnych lat. Gdy Kuba miał 11 lat jego rodzinę spotkała tragedia – młody piłkarz był świadkiem morderstwa matki, którego dokonał ojciec. W późniejszych latach wychowaniem chłopców zajęła się babcia oraz wujek Jerzy Brzęczek (obecnie trener reprezentacji Polski w piłce nożnej). W 2002 roku przez kilka miesięcy trenował w szkółce piłkarskiej Górnika Zabrze, jednak niedługo później powrócił do rodzinnego miasta i już jako zawodnik zaczął występować w IV-ligowym KS Częstochowa.

Kariera klubowa w Polsce

Był skutecznym zawodnikiem, dlatego zaczęły się nim interesować wyższoligowe kluby, m.in. Lech Poznań, GKS Bełchatów, czy Wisła Kraków. Do tego ostatniego został zaproszony na testy w 2005 roku, gdzie dostrzeżono jego potencjał i podpisano 5-letni kontrakt.

Pierwszy mecz w barwach Białej Gwiazdy Błaszczykowski rozegrał w marcu 2005 roku, a jeszcze w tym samym sezonie zdobył z drużyną mistrzostwo kraju. W trakcie gry w krakowskim klubie Kuba zyskał popularność, co przekładało się na nominacje w licznych plebiscytach sportowych. W barwach Wisły rozegrał 67 spotkań, zarówno ligowych, jak i w pucharach europejskich, zdobywając w tym czasie 5 bramek.

Borussia Dortmund

W 2007 roku zawodnik został odkupiony przez niemiecki klub Borussia Dortmund. Podpisując początkowo kontrakt na 4 lata, Błaszczykowski grał łącznie w niemieckiej drużynie przez 8 sezonów. Z ciekawostek warto dodać, że początkowo zamiast nazwiska na koszulce klubowej miał wypisane zdrobnienie imienia, gdyż poprawna wymowa tego pierwszego była zbyt trudna dla Niemców.

Z BVB dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Niemiec (2010/11, 2011/12), trzy razy Superpuchar Niemiec w latach 2010, 2013 i 2014. Grał również w finale Ligii Mistrzów. Na początku 2014 r. doznał kontuzji kolana, która na długo wykluczyła go z gry. Z powodu braku miejsca w podstawowym składzie w 2015 roku zawodnik został wypożyczony do włoskiego klubu ACF Fiorentina. Przez lata gry w Dortmundzie Kuba zagrał łącznie w 253 meczach o różnej randze, strzelając 32 gole, a jego waleczność i zaangażowanie na boisku były doceniane przez niemieckich kibiców. Grając w Borussi razem z Robertem Lewandowskim i Łukaszem Piszczkiem, tworzyli tzw. polskie trio.

Dalsza kariera

Po rocznym pobycie we Włoszech, gdzie zagrał łącznie w 20 meczach i zdobył 2 bramki, Błaszczykowski zmienił barwy klubowe. Podpisał 3-letni kontrakt z VfL Wolfsburg. W trakcie gry notował dobre występy i zdobywał gole, jednak i tam trapiły go różne kontuzje. Po przerwach związanych z leczeniem powrócił do gry w kwietniu 2018 r. Zaś w styczniu 2019 r. odszedł z klubu za porozumieniem stron.

Przyczyną odejścia Błaszczykowskiego z niemieckiej drużyny były kłopoty finansowe Wisły Kraków, do której miał w dalszym ciągu ogromny sentyment. Wracając, wspomógł finansowo krakowski klub, a także podpisał kontrakt przeznaczając symboliczne honorarium na cele charytatywne. Obecnie jest również kapitanem Białej Gwiazdy.

Reprezentacja Polski

Kuba Błaszczykowski gra w barwach narodowych od 2004 roku, zaczynając od drużyn młodzieżowych U-19 i U-21 i występując na Mistrzostwach Europy U-19 w tym samym roku. W 2005 r. został powołany do drużyny seniorskiej, a rok później debiutował w pierwszym składzie reprezentacji. Był powoływany do składów zarówno na MŚ 2006 jak i Euro 2008, jednak przechodzone wtedy kontuzje uniemożliwiały mu grę. W latach 2010 – 2014 był kapitanem reprezentacji, występował także we wszystkich meczach, jakie Polacy rozegrali w trakcie Euro 2012.

Łącznie w drużynie reprezentacyjnej zagrał w 108 meczach zdobywając 21 bramek (dane na dzień 09 września.2019 r).

Życie prywatne i działalność pozasportowa

W czerwcu 2010 r. Błaszczykowski ożenił się z Agatą Gołaszewską, z którą ma trójkę dzieci. Dwie córki: Oliwię i Lenę, oraz syna Fabiana.

Ma 176 cm wzrostu.

Poza karierą sportową piłkarz udziela się również charytatywnie, zakładając Fundację Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski. Organizacja ta ma za zadanie udzielanie pomocy dzieciom i młodzieży, wspiera również działania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Za swoją działalność dobroczynną został odznaczony w 2016 roku Orderem uśmiechu.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pobrane z portalu https://pl.m.wikipedia.org pierwotnie zamieszczone na Picasa Web Album; wykorzystane na podstawie licencji: CC-BY-3.0 Autor: Roger Gorączniak