1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Renata Mauer-Różańska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Renaty Mauer-Różańskiej

Medalistka olimpijska, specjalizująca się w strzelaniu z karabinu pneumatycznego oraz kulowego. Była działaczka samorządowa. Urodzona 23 kwietnia 1969 roku.

Kariera

Przygodę ze sportem rozpoczęła w szkole podstawowej. Próbowała różnych dyscyplin, jednak nie była w stanie przeskoczyć bariery swoich nienajlepszych warunków fizycznych. Przyszła mistrzyni olimpijska była niska i drobna. Dopiero w liceum, podczas lekcji przysposobienia obronnego i ćwiczeń strzeleckich, odkryła w sobie talent do strzelectwa.

W 1989 roku zaczęła treningi w Śląsku Wrocław. Rozwój kariery przerwał wypadek, po którym Polka musiała przejść półroczną rehabilitację Pierwszym poważnym sukcesem w karierze seniorskiej, było zdobycie srebra na mistrzostwach świata w 1990 roku. Później, bez powodzenia, wystąpiła w Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie, w 1992 roku.

Cztery lata później, podczas Igrzysk w Atlancie, zdobyła złoty medal w strzelaniu z karabinu pneumatycznego w pozycji stojącej, zdobywając przewagę punktową nad przeciwniczkami w ostatniej rundzie. Nie był to jej jedyny sukces na tej olimpiadzie, gdyż parę dni później zdobyła brązowy medal w strzelaniu w trzech postawach.

W kolejnym występie olimpijskim występowała, jako faworytka. W strzelaniu w pozycji stojącej nie zdołała obronić tytułu, zajmując dopiero piętnaste miejsce. Mimo to, zdobyła tytuł mistrzowski w strzelaniu w trzech postawach. Zdołała jeszcze wystąpić na Igrzyskach w Atenach, w roku 2004, jednak bez sukcesów.
Oficjalnie karierę zakończyła w 2014 roku.
Jest w związku małżeńskim z Pawłem Różańskim. Para ma dwoje dzieci.

Działalność akademicka
i samorządowa

Poza karierą sportową, Renata Mauer kształciła się na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W 2001 roku uzyskała tytuł magistra z zarządzania i marketingu. Pięć lat później rozpoczęła pracę, jako nauczyciel akademicki na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Na uczelni pracuje do dziś.

W 2010 roku uzyskała mandat radnej Wrocławia. Cztery lata później ubiegała się o reelekcję, którą udało jej się uzyskać.

Tytuły i osiągnięcia

  • Mistrzostwo olimpijskie w roku 1996 oraz 2000 oraz brązowy medal w roku 1996;
  • Dwukrotne wicemistrzostwo świata w latach 1990 oraz 1998;
  • Mistrzostwo Europy w roku 1997 oraz wicemistrzostwo w latach 1991 praz 2005.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org, autor Ja Fryta from Strzegom, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic