1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Paweł Pawlikowski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym reżyserem?

Paweł Pawlikowski to polski reżyser i scenarzysta filmowy. Zasłynął jako autor pierwszego polskiego filmu, który otrzymał Oscara za film nieanglojęzyczny.

Dzieciństwo i młodość

Reżyser urodził się 15 września 1957 roku w Warszawie i właśnie w stolicy spędził swoje dzieciństwo. Ukończył tam szkołę podstawową, a w rodzinie panowały tradycje intelektualne. Matka Pawlikowskiego wykładała filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim i była zagorzałą katoliczką. Ojciec reżysera był lekarzem żydowskiego pochodzenia. W związku z nagonką po tzw. „wydarzeniach marcowych” został zmuszony do wyjazdu do Austrii.

W 1971 roku Piotr Pawlikowski wyjechał z matką do Wielkiej Brytanii, a następnie wiele podróżował – m.in. do Włoch, Francji i Niemiec, jednak na stałe osiadł w Anglii. Spędził tam większość swojego dorosłego życia. W Oksfordzie podjął studia z literatury i filozofii. Tam też uczęszczał na warsztaty filmowe. Odbył staż w BBC i zajął się filmami dokumentalnymi.

Twórczość

Najpopularniejsze dzieła Pawlikowskiego dotyczyły Rosji, jej społeczeństwa i kultury. Pierwszy pełnometrażowy film reżyser stworzył w 2000 roku – Ostatnie wyjście. Kolejny film powstał w 2004 roku – Lato miłości traktowało o uczuciu między dwoma nastolatkami. Za oba filmy reżyser odebrał nagrody BAFTA.

Kolejny pełnometrażowy film ukazał się w 2011 roku – akcja Kobiety z piątej dzielnicy rozgrywa się w Paryżu, a tematem filmu był obłęd i schizofrenia. Uważa się, że stanowił on formę odreagowania na śmierć żony. Ciekawym projektem Pawlikowskiego był film opowiadający o życiu zakonnicy, która zgłębia tajniki polskiej historii oraz swoich korzeni (Sister of Mercy). Jego scenariusz uhonorowano nagrodą European Talent na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Z tej wersji filmu powstał kolejny pt. Ida. Premiera światowa miała miejsce 2013 roku w Kolorado, a kilka miesięcy później zaprezentowano go w Polsce na festiwalu w Gdyni, gdzie otrzymał nagrodę Złotych Lwów. Ida otrzymała statuetkę Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

W 2017 roku Pawlikowski rozpoczął pracę nad scenariuszem Zimnej wojny. Film został zaprezentowany w 1990 roku i spotkał się z dużym uznaniem. Ostatecznie reżyser odebrał Złotą Palmę za jego realizację podczas festiwalu filmowego w Cannes. Zimna wojna została uznana za najlepszy film europejski roku. Dzięki tej produkcji Pawlikowski został nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „najlepszy reżyser”. W sumie Zimna wojna zdobyła aż siedem różnych statuetek.

Filmografia

 • Palace Life – reżyseria
 • 1990 Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem – reżyseria
 • 1992 Dostoevsky's Travels – reżyseria
 • 1992 Serbian Epics – reżyseria
 • 1995 Tripping with Zhirinovsky – reżyseria, produkcja
 • 1997 Lucifer over Lancashire – reżyseria
 • 1998 Twockers – reżyseria i scenariusz
 • 1998 Korespondent – reżyseria i scenariusz
 • 2000 Ostatnie wyjście – reżyseria, scenariusz
 • 2004 Lato miłości – reżyseria, scenariusz
 • 2011 Kobieta z piątej dzielnicy – reżyseria i scenariusz
 • 2013 Ida – reżyseria i scenariusz
 • 2018 Zimna wojna – reżyseria i scenariusz

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

31 − = 26

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Źródło zdjęcia https://www.shutterstock.com/