1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Andrzej Niemczyk życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym sportowcem?

Andrzej Niemczyk - życiorys i biografia

Andrzej Niemczyk to trener żeńskiej kadry narodowej, która pod jego wodzą dwukrotnie zdobywała złoto mistrzostw Europy. Dawniej również siatkarz. Urodził się 16 stycznia 1944 roku.

Kariera Andrzeja Niemczyka

Andrzej Niemczyk ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie. Początkowo próbował zrobić karierę jako zawodnik. Jednak po występach w drużynie Społem Łódź oraz Stal Mielec, Niemczyk zrezygnował z kariery w połowie lat 60.
Działalność trenerską rozpoczął od prowadzenia juniorów Stali Mielec. Stworzył żeńską drużyną ChKS Łódź, która w 1976 roku zdobyła mistrzostwo Polski. W 1975 roku objął kobiecą kadrę narodową, która zajęła 4 miejsce na mistrzostwach Europy w 1977 roku.
Po tej imprezie Andrzej Niemczyk podał się do dymisji. Po latach trenowania polskich drużyn oraz kadry narodowej zdecydował się na wyjazd do Niemiec. Tam, przez 10 lat był trenerem kobiecej reprezentacji, w międzyczasie prowadząc drużyny ligowe – z drużyną Bayer Lohhof siedem razy zdobywał mistrzostwo Niemiec.


Po latach, w kwietniu 2003 roku znów przyjął funkcję selekcjonera kobiecej reprezentacji Polski. Niemczyk awansował z nią na mistrzostwa Europy, z których kadra przywiozła złoty medal. Dwa lata później reprezentacja pod wodzą trenera Niemczyka obroniła tytuł.
Niestety poza mistrzostwami Europy, Andrzejowi Niemczykowi nie udało się zdobyć medalu na innych imprezach, wobec czego 1 września 2006 roku podał się do dymisji.

Andrzej Niemczyk był bardzo szanowany przez zawodniczki, o czym świadczy m.in. wystosowany przez nie list do PZS, w którym prosiły o przywrócenie go na stanowisko trenera.
Andrzej Niemczyk zmarł 2 czerwca 2016 roku z powodu raka płuc. Pochowano go w Łodzi.

Osiągnięcia i tytuły

  • 4 miejsce w mistrzostwach Europy w Finlandii w 1977 roku;
  • Mistrzostwo Niemiec w latach 1982,1983,1984,1986,1987,1988;
  • Zdobywca Pucharu CEV w 1981 roku;
  • Dwukrotny tytuł Mistrzów Europy z żeńską reprezentacją Polski w latach 2003, a także 2005.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

59 − 56 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z serwisu http://www.strykowski.net, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic.