1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Noemi życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest Ci bliższą postacią biblijną?

Biografia i życiorys

Postać biblijna, występująca w Księdze Rut Starego Testamentu.

Pochodzenie i historia

Według starotestamentowej Księgi Rut Noemi była żoną Elimeleka z Betlejem i matką jego dwóch synów.

Noemi, wraz ze swoim mężem Elimelekiem i dwoma synami, udała się na emigrację do krainy Moabu, gdyż w rodzinnym Betlejem brakowało chleba. Tam umiera jej mąż, a także synowie – Machlon i Kilion, którzy
w międzyczasie pobrali się. W nędzy, Noemi wraca do Betlejem z jedną synową, której która nie chciała pozostawić Noemi samej.
Kiedy Noemi wraca, mówi do Betlejemów: „Nie nazywaj mnie Noemi, nazywaj mnie Mara, bo Wszechmogący bardzo gorzko obchodził się ze mną”. Księga Rut przedstawia walkę Noemi i Rut o przetrwanie w patriarchalnym środowisku, co czyni jej historię bardzo aktualną. Przybycie Noemi i Rut do Betlejem zbiega się ze żniwami jęczmienia. Rut pracuje na polu Booza, kiedy sługa przedstawia ją jako synową Noemi. Okazuje się, że Booz jest krewnym zmarłego męża Noemi.
Rut poślubia Booza i mają syna, o którego Noemi się troszczy. Kobiety z miasta zaczynają mówić, że to Noemi ma syna. W ten sposób historia Noemi może być postrzegana jako opowieść, w której Noemi jest centralną postacią księgi, podczas gdy Rut jest główną bohaterką.
Synem, o którym mowa, był Obed, który był ojcem Jessego, a więc później dziadkiem Dawida – późniejszego króla Izraela.

Interpretacje historii Noemi

Biblijna historia Noemi zdaje się być bardzo aktualna. Pokazuje, że nawet w sytuacji, w której wydawać by się mogło, że nic dobrego nas nie czeka, należy mieć nadzieję. Zdarza się, iż obok Ciebie jest ktoś przychylny, a kogo odtrącasz pomimo jego dobrych intencji. Historia Noemi pokazuje, że z Bogiem w sercu wszystko się może zdarzyć.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 27 = 36

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła