1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Neil Armstrong życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym wojskowym?

Biografia i życiorys Neila Armstronga

Neil Armstrong to amerykański astronauta, porucznik marynarki wojennej oraz pilot lotniczy. Był pierwszym człowiekiem, który stanął na Księżycu. Dowodził misją kosmiczną Apollo 11. Urodził się 5 sierpnia 1930 roku w Wapakoneta w Stanach Zjednoczonych.

Lata młodości i wykształcenie

Jego ojciec pracował dla rządu stanu Ohio, matka zaś zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Ze względu na pracę ojca rodzina często zmieniała miejsce zamieszkania.

Neil Armstrong od najmłodszych lat interesował się lotnictwem. Jako 16-latek otrzymał uprawnienia pilota. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia na Uniwersytecie Purdue West Lafayette. Przez trzy lata pełnił służbę w amerykańskiej marynarce wojennej United States Navy. Otrzymał licencję na pilota marynarki Stanów Zjednoczonych. W czasie wojny koreańskiej został przydzielony jako pilot do 51. Dywizjonu Myśliwskiego.

Po przeprowadzce do Kalifornii rozpoczął studia na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Został zatrudniony w NACA, a następnie NASA. W tym czasie Neil Armstrong był pilotem doświadczalnym w  Ośrodku Lotów Doświadczalnych Edwards w Kalifornii.

Astronauta

Neil Armstrong jako astronauta brał udział w wielu misjach, między innymi w: Gemini 5, Gemini 8, Gemini 11, Apollo 8 oraz Apollo 11. W tej ostatniej Armstrong był dowódcą. Jej celem było lądowanie na Księżycu. Misja zakończyła się sukcesem. Lądownik Eagle wylądował na Księżycu 20 lipca 1969 roku o godzinie 20:17:40 UTC. Po opuszczeniu lądownika z ust Neila Armstronga padły słynne słowa „Dla człowieka to jeden mały krok, dla ludzkości skok ogromny”. W czasie spaceru po naturalnym satelicie Ziemi Armstrongowi towarzyszył Buzz Aldrin.

Odznaczenia

Astronauta został uhonorowany m.in. Medalem Lotniczym, Prezydenckim Medalem Wolności, Congressional Space Medal of Honor, a także złotą odznaką Międzynarodowej Federacji Lotniczej. Otrzymał również nagrodę im. Octave'a Chanute'a oraz nagrodę im. Johna J. Montgomery’ego.

Śmierć

Neil Armstrong zmarł 25 sierpnia 2012 roku w Cincinnati. Jego ostatnią wolą było, aby jego prochy spoczęły na dnie Atlantyku. Jego życzenie zostało spełnione.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 88 = 92

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej.