1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Michał Lorenc życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym kompozytorem?

Życiorys i biografia Michała Lorenca

Michał Lorenc to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów. Tworzy ścieżki dźwiękowe do filmów, seriali, reklam i sztuk teatralnych.

Początki i edukacja

Przyszedł na świat 5 maja 1955 r. w Warszawie. W odróżnieniu od wielu kompozytorów i muzyków jest samoukiem, co jak sam wspominał, było powodem do kompleksów. Jednak równocześnie bycie „naturszczykiem” muzycznym sprawiło, że nie boi się wykorzystywać niebanalnych rozwiązań w tworzonych utworach. Swój związek z muzyką rozpoczął w latach 70., w wieku 15 lat. Wniknął wtedy do środowiska artystycznego, które często przebywało w Bieszczadach. Tam również wyjechał, kiedy uciekł z domu i porzucił szkołę. W ten sposób wyraził bunt przeciwko rozwodowi rodziców. W górach został kierownikiem bazy namiotowej, pracował również jako pomocnik na budowach.

Początki kariery

Pierwszy zespół muzyczny z którym związał się Lorenc to Wolna Grupa Bukowina. Grał z nimi przez 4 lata od 1973 r. Współpracował także z Programem Trzecim Polskiego Radia, biorąc udział w różnych audycjach. W latach 1979-81 współtworzył wraz z Michałem Tarkowskim i Jackiem Kleyffem „Teatr Paranoiczny”, który był reakcją na rzeczywistość PRL.

W muzyce filmowej Lorenc zadebiutował ścieżką dźwiękową do serialu Przyjaciele Andrzeja Kostenki z 1979 roku. Na kolejne sukcesy trzeba było jednak poczekać. Kompozytor wyjechał wtedy do Szwecji, gdzie pracował fizycznie na budowach i nie planował po przyjeździe do kraju wracać do komponowania.

Przełom

Przełom nastąpił w 1989 r., kiedy stworzył muzykę do filmu 300 mil do nieba. Obraz odbił się na świecie szerokim echem, a sam Lorenc otrzymał nominację do Feniksa – nagrody Europejskiej Akademii Filmowej. Po tym sukcesie zaczął dostawać kolejne propozycje, stworzył muzykę m.in. do Psów Władysława Pasikowskiego, hollywoodzkiej Krwi i wina czy Osaczonego.

Lata 90. i pierwsza dekada XXI wieku to okres największej płodności artystycznej Lorenca. W 1998 r. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wyświetlano aż 6 filmów, do których stworzył ścieżkę dźwiękową. Motyw z filmu Bandyta do tej pory jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł kompozytora, a utwór Wyjazd z Polski, pochodzący z filmu Różyczka, był wykorzystywany przez stacje telewizyjne jako motyw przewodni po katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.

Łącznie Michał Lorenc skomponował muzykę do ponad 175 filmów, seriali i sztuk teatralnych. Tworzy także motywy i podkłady muzyczne do czołówek programów telewizyjnych i reklam.

Nagrody i odznaczenia

Lorenc jest laureatem wielu nagród filmowych w kraju i zagranicą, a także odznaczeń państwowych. W 2016 r. otrzymał Order Orła Białego. Pięciokrotnie otrzymał także Złotego Lwa za muzykę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, co sprawia, że jest najczęściej odznaczanym kompozytorem w tej kategorii. Został także nagrodzony Orłem za muzykę do filmu Czarny czwartek, który odznaczony został również Fryderykiem. Dwukrotnie otrzymał Czeskiego Lwa (oraz raz był nominowany do tej nagrody) za filmy Zabić Sekala, Babie lato, Masaryk, oraz Złotą Kaczkę za muzykę do Daleko od okna. Michał Lorenc otrzymał również szereg wyróżnień za kompozycje tworzone do sztuk teatralnych, a w 2011 r. otrzymał nagrodę Totus przyznaną w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”.

Życie prywatne

Michał Lorenc wraz z żoną Agnieszką działa we wspólnocie neokatechumenalnej. Kompozytor jest osobą zaangażowaną w życie Kościoła Katolickiego, co przejawia się w jego twórczości. Lorenc przeżył rodzinną tragedię, śmierć swojego 4-miesięcznego dziecka. To wydarzenie miało ogromny wpływ na jego życie i było impulsem do nawrócenia, gdyż wcześniej, jak sam wspominał, był uzależniony od narkotyków i alkoholu. Znajomi i przyjaciele określają kompozytora jako człowieka skromnego i bardzo wrażliwego, a przy tym ciepłego.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

54 + = 62

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: flickr.com, wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0. Autor: Fryta 73