1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Monika Brodka życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Moniki Brodki

Monika Brodka jest polską wokalistką. Urodziła się 7 lutego 1988 roku w Żywcu.

Idol

Na scenie muzycznej zaistniała dzięki udziałowi w programie Idol. Brodka przeszła przez wszystkie etapy, ostatecznie wygrywając całe talent show. Wygraną była możliwość podpisania kontraktu i wydanie płyty. Wokalistka wydała swój debiutancki album, Album, i zaczęła myśleć poważnie o karierze związanej z muzyką.

Kariera

Młoda piosenkarka postanowiła kuć żelazo póki gorące i tuż po wydaniu debiutanckiej płyty zaczęła pracować nad kolejną. W efekcie dwa lata później ukazał się album Moje piosenki, które uzyskały status Złotej Płyty. Promowała go singlami Znam cię na pamięć, Miał być ślub i Za mało wiem. W 2008 roku nagrała trzy piosenki, Znowu przyszło mi płakać, Mam nowy plan i Piosenka z głowy, na potrzeby ścieżki dźwiękowej do serialu BrzydUla. W 2010 wydała trzeci album studyjny zatytułowany Granda, który bardzo szybko zyskał status dwukrotnej platynowej płyty. Album ten całkowicie różnił się od dotychczasowej twórczości piosenkarki. Pełen był elektronicznego brzmienia i ludowych, tradycyjnych instrumentów w nowej odsłonie. W 2012 roku artystka wydała trzeci minialbum pt. Lax, który nagrała w Red Bull Studio w Los Angeles. Po czterech latach oczekiwania fani doczekali się kolejnej płyty studyjnej Brodki. Album Clashes okazał się sporym zaskoczeniem dla słuchaczy i krytyków muzycznych. Płyta ukazała się nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, a premierze towarzyszyła trasa koncertowa, podczas której Brodka wystąpiła między innymi w Wielkiej Brytanii. Album promowała singlami Horses i My Name Is Youth oraz Santa Muerte i Up in the Hill, do których samodzielnie wyreżyserowała teledyski. W 2018 roku wokalistka, na potrzeby ścieżki dźwiękowej do serialu Rojst, nagrała nową wersję przeboju Izabeli Trojanowskiej pt. Wszystko, czego dziś chcę. Utwór ten uzyskał nominację do Fryderyków 2018 w kategorii „Nowe wykonanie”. Monika Brodka jest uznawana za jedną z najlepszych i najbardziej oryginalnych piosenkarek muzyki alternatywnej młodego pokolenia. Swoją twórczość prezentuje w wielkich klubach, na prestiżowych festiwalach (takich jak Open'er czy węgierski Sziget), ale można jej posłuchać także na lokalnych imprezach.

Życie prywatne

Do tej pory niewiele było wiadomo o jej życiu osobistym. Artystka bardzo rzadko udziela wywiadów, a jeśli już, to dotyczą one głównie projektów muzycznych. Jedynym medialnym związkiem piosenkarki był ten ze starszym o 15 lat Janem Wieczorkowskim, po którego zakończeniu Brodka postanowiła trzymać swoje życie prywatne w tajemnicy. Była w związku z reżyserem teatralnym, Krzysztofem Garbaczewskim, z którym podobno już planowali ślub. Związek nie przetrwał jednak próby czasu i para rozstała się. Obecnym wybrankiem Moniki jest fotograf, Przemysław Dzienis. Zakochani są razem od 2017 roku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 6 = 3

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Piotr Drabik