1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jane Austen życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Życie i biografia Jane Austen

To słynna pisarka angielskiego pochodzenia, dokumentująca swoją narodową kulturę w XIX wieku. Jej utwory najczęściej związane są z tematyką obyczajową, ekonomiczną i społeczną.

Dzieciństwo i młodość

Jane Austen urodziła się 16 grudnia 1775 roku w Steventon. Nie miała perspektyw na szczęśliwe zamążpójście ze względu nie niewielki posag. Jane miała sześcioro rodzeństwa (pięciu braci i jedną siostrę Cassandrę). Korespondencja między pisarką a jej siostrą zachowała się do dziś i stanowi ważne źródło wiedzy o rodzinie Austenów.

Autorka pobierała nauki przede wszystkim w domu. Uczono je rysunku, gry na pianinie, zapoznawano z kanonem literatury klasycznej. W latach 80. dziewczynę namawiano do prób literackich. Powstały wówczas szkice do Rozważnej i romantycznej czy Dumy i uprzedzenia.

Czas Bath i Southampton

W roku 1800 ojciec Jane podjął decyzję o emeryturze i z całą rodziną przeniósł się do modnego wówczas Bath. Był to sielski i pogodny czas w życiu Jane Austin. Latem wraz z siostrą często odwiedzała nadmorskie kurorty, zażywając zdrowego powietrza. Ojciec zmarł 5 lat później, pozostawiając córkom niewielki spadek. W 1806 roku rodzina przeprowadziła się do Southampton.

Życie miłosne

Pisarka nigdy nie miała męża, jednak była uwikłana w kilka związków. Pierwszym z jej mężczyzn był Irlandczyk Thomas Lefroy. Drugim był nieznajomy poznany podczas jednych z wakacji. Trzeci związek Jane Austin dotyczył młodszego od niej Harrisa Bigg-Withera, który w pewnym momencie poprosił ją o rękę – kobieta przyjęła oświadczyny, jednak następnego dnia zmieniła zdanie.

Twórczość

Jane Austen zaczęła pisać na poważnie po powrocie z rodziną do Hampshire. Naniosła poprawki do szkiców Rozważnej i romantycznej. Książka została wydana anonimowo w 1811 roku. W 1813 roku pojawiła się Duma i uprzedzenie – w tym okresie Austin pracowała już nad powieścią Mansfield Park, wydaną rok później. Każda z książek odniosła wielki sukces. Kobieta zaczęła tworzyć kolejno Emmę i Perswazję. Wciąż pozostawała anonimową autorką, ukrywała nawet swoje notatki.

W 1816 roku Jane pracowała nad tekstem Sandition, jednak w tym czasie pogorszył się stan jej zdrowia. Lekarz polecił jej przeprowadzkę do Winchesteru, jednak choroba postąpiła i autorka zmarła w 1817 roku. Pierwsze książki wydane pod jej nazwiskiem do publikacji oddał pośmiertnie syn Jane Austen.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

98 − = 90

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie domeny publicznej; autor rysunku: Cassandra Austen.