1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Michał Kwiatkowski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Michał Kwiatkowski - życiorys i biografia

Michał Kwiatkowski to polski kolarz. Mistrz świata oraz kilkukrotny olimpijczyk, zdobywca wielu tytułów w kolarstwie. Urodzony 2 czerwca 1990 roku.

Początki kariery Michała Kwiatkowskiego

Michał Kwiatkowski swoją przygodę z kolarstwem rozpoczął w wieku 11 lat. Zaczął wtedy trenować w klubie Warty Działyń. W 2007 roku odniósł pierwszy poważny sukces, wygrywając mistrzostwa Europy juniorów w wyścigu szosowym. Niedługo potem zwyciężył również
w Wyścigu Pokoju Juniorów. Rok później zdobył tytuł juniorskiego mistrza Polski, Europy oraz świata, dokładając do tego obronę tytułu w Wyścigu Pokoju.
W tym samym roku wystartował pierwszy raz w seniorskim wyścigu punktowym podczas mistrzostw Polski.

Kariera seniorska

Polak zaczął starty na poziomie zawodowym w 2010 roku, kiedy to zaczął jeździć w hiszpańskiej drużynie Caja Rural. Rok później, w swoim debiucie na mistrzostwach świata seniorów, zajął 48 miejsce w jeździe indywidualnej na czas. W wyścigu ze startu wspólnego był 31. Jednak już w 2012 zdobył tytuł wicemistrza Polski w jeździe na czas. W kolejnych latach regularnie zajmował czołowe miejsca zarówno w jeździe indywidualnej, jak i w zawodach ze startu wspólnego. Jednak w swoim debiucie olimpijskim w Londynie zajął 60 miejsce w wyścigu ze startu wspólnego.

W 2013 roku wraz z drużyną Omega Pharma-Quick Step zdobył mistrzostwo świata w jeździe drużynowej. Rok później został także indywidualnym mistrzem świata, w jeździe ze startu wspólnego.
W 2020 roku Michał Kwiatkowski stał czwartym polskim kolarzem, który zdołał wygrać etap Tour de France, czyli najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego.

Wybrane tytuły i osiągnięcia Michała Kwiatkowskiego

  • 1. miejsce w mistrzostwach Europy juniorów (jazda indywidualna na czas) w roku 2008;
  • 3 miejsce w mistrzostwach świata w jeździe drużynowej na czas w roku 2014 i 2017 oraz 2. miejsce w roku 2015;
  • Zwycięstwo w 18 etapie Tour de France w roku 2020;
  • Postanowieniem prezydenta Bronisława Komorowskiego z 16 października 2014 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi dla polskiego kolarstwa, za znaczące osiągnięcia sportowe.

Życie prywatne

Michał Kwiatkowski jest żonaty. Wziął ślub ze swoją wieloletnią partnerką Agatą Laskowską. Jest pomysłodawcą i założycielem Akademii swojego imienia, o nazwie Copernicus. Akademia ma na celu rozwój oraz popularyzację kolarstwa wśród dzieci i młodzieży oraz szkolenie młodych adeptów tej dyscypliny zgodnie ze światowymi standardami.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

40 − 32 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org, autor: Wei Yuet Wong, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic