1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Marta Lempart życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym politykiem?

Życiorys i biografia Marty Lempart

Marta Lempart przyszła na świat 29 sierpnia 1979 r. w Lwówku Śląskim. Jest działaczką społeczną i polityczną, organizatorka licznych protestów, prawniczka. Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Zajmuje się również publicystyką. 

Wykształcenie 

Świadectwo dorosłości otrzymała we Wrocławiu, uczęszczała tam do III LO im. Adama Mickiewicza. Edukację kontynuowała w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Z wykształcenia prawniczka. 

Działalność zawodowa

Pracowała w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej na stanowisku dyrektor Wydziału Programowania i Realizacji Zamówień w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Stanowisko to pełniła w latach 2008-2010. 

W tym czasie odpowiadała za dostosowanie polskich przepisów dotyczących osób z niepełnosprawnościami do Konwencji ONZ oraz regulacji Unii Europejskiej (w tym pomocy publicznej przy zatrudnianiu). Była członkinią Komisji Ekspertów ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

Wiceprzewodnicząca Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. 

Działalność społeczna

Od 2015 r. zaangażowana w organizację protestów Komitetu Obrony Demokracji. Kiedy na wniosek stowarzyszenia Ordo luris do sejmu wpłynął projekt ustawy zaostrzającej przepisy antyaborcyjne, partia Razem zainicjowała akcję #czarnyprotest, na którą składało się kilka manifestacji. Marta Lempart we Wrocławiu wystąpiła w czasie strajku. Tam też zapowiedziała ogólnopolski protest na 3 października 2016 r. (tak zwany Czarny Poniedziałek). 

W zapowiedzianym terminie w całej Polsce odbyły się manifestacje w około 150 miastach. Marta Lempart stała na czele wrocławskiej manifestacji. Pod naciskiem społecznym ustawa nie została wprowadzona. 

Z tego działania narodził się ruch społeczny, który nazwano Ogólnopolski Strajk Kobiet. Lempart została jedną z liderek ruchu. 

Ruch organizował wiele protestów poświęconych rozmaitym sprawom społecznym: prawom kobiet, ukrywaniu pedofilii przez kościół katolicki, obronie niezależnego sądownictwa. 

Zainicjowała Międzynarodowy Strajk Kobiet, który po raz pierwszy odbył się 8 marca 2017 r.

Działa jako publicystka i dziennikarka (między innymi w Halo.Radio). 

Działalność polityczna

Wystartowała w wyborach samorządowych w 2018 r. Ubiegała się o fotel prezydent Wrocławia. Zdobyła zaledwie 2,34% głosów, tym samym zajmują 6 miejsce wśród 10 kandydatów.  

Rok później wzięła udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tym razem startowała z listy partii Wiosna. 

22 października 2020 r.  Trybunał Konstytucyjny uznał, że:  Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (...) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji. Tym samym zdecydował o zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce. Wniosek o uznanie tych przepisów za niezgodne z prawem złożyli posłowie partii PiS. Po tej decyzji w Polsce wybuchła fala strajków, w większości zainicjowanych przez OSK, na ich czele stanęła Marta Lempart. Manifestacje odbywają się nie tylko w większych miastach Polski, ale i w powiatowych miejscowościach przyciągając tysiące obywateli, mimo obowiązującego zakazu zgromadzeń w związku z pandemią COVID-19. 

Uczestnicy strajków nie godzą się na odbieranie fundamentalnych praw kobietom i pozbawianie ich możliwości dokonywania decyzji.  

Życie prywatne 

Zarządza firmą budowlaną od 2012 r. Jest zadeklarowaną lesbijką. Zarówno zainicjowany przez nią ruch, jak i ona prywatnie zdobyła wiele nagród i wyróżnień.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

47 − = 37

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Źródło: https://commons.wikimedia.org/, autor zdjęcia G. Wysocki. Wykorzystano na podstawie Creative Commons Attribution 3.0 Unported.