1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Alan Alexander Milne życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Alana Alexandra Milne

Alan Alexander Milne (A.A. Milne) to angielski pisarz, dziennikarz, autor książek dla dzieci i powieści dla dorosłych. Urodził się 18 stycznia 1882 roku w Hartfield. Zmarł 31 stycznia 1956 roku w Hartfield. Znany przede wszystkim z przygód Kubusia Puchatka.

Wykształcenie

Alan Alexander Milne początkowo uczęszczał do prywatnej szkoły dla chłopców, w której dyrektorem był jego ojciec – John Vine Milne. Następnie uczył się w Westminster School. Ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Cambridge. Pisał do studenckiego czasopisma satyrycznego „Granta”, a po jakimś czasie został jego redaktorem. Po studiach otrzymał od ojca 1000 funtów, dzięki czemu mógł wyjechać do Londynu spełniać swoje marzenia.

Twórczość

W Londynie rozpoczął karierę pisarską. Po pewnym czasie sytuacja finansowa zmusiła go do współpracy z lokalnymi gazetami. Opublikował wtedy w „Vanity Fair” parodię przygód Sherlocka Holmesa – The Rape of the Sherlock. Następnie napisał utwór Lovers in London, za który został wyśmiany. Utwór został wydany raz, później autor zadbał o to, aby już nigdy się nie ukazał. A.A. Milne współpracował również z tygodnikiem „Punch”.

Po narodzinach syna Milne zaczął pisać wiersze dla dzieci, które były prezentem dla żony, która wysyłała je do gazet. Dzięki temu pisarz zyskał dużą popularność, a wiersze zostały wydane w zbiorze When We Were Young. Ilustracje do wierszy stworzył malarz E.H. Shepard. W 1926 roku został wydany Kubuś Puchatek, który do dziś znany jest na całym świecie. Pierwowzorem Kubusia Puchatka był pluszowy miś, którego dostał jego syn, Christopher. Dwa lata później pojawiła się kontynuacja przygód Kubusia – Chatka Puchatka.

W twórczości A.A. Milne znajdziemy ponadto pozycje dla dorosłych – powieść sensacyjną Tajemnica Czerwonego Domu i romans Dwoje ludzi, oraz sztuki – Mr Pim Passes By, The Ivory Door, Toad of Toad Hall, a także Before the Flood.

Życie prywatne

W 1913 roku pisarz zawarł związek małżeński z Dorothy De Selincourt. Siedem lat później na świat przyszedł ich syn Christopher Robin.

Wybrane utwory

  • Tajemnica Czerwonego Domu (1922)
  • Kubuś Puchatek (1926)
  • Chatka Puchatka (1928)
  • Dwoje ludzi (1968)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

47 − 40 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.commons.wikimedia.org. Należy do domeny publicznej.