codziennie nowe aktualizacje
Hattie McDaniel życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Hattie McDaniel
Hattie McDaniel była amerykańską aktorką i śpiewaczką. Urodziła się 10 czerwca 1895 roku w Wichita, a zmarła 26 października 1952 roku w Los Angeles.
Młodość
Była najmłodsza z 13 rodzeństwa. Jej brat Sam McDaniel był komikiem i aktorem. Hattie dołączyła do jego trupy jako śpiewaczka i wspólnie występowali na ulicach. Oprócz śpiewania pisała także teksty piosenek. Po śmierci brata McDaniel znalazła sobie nowe zajęcie – rozpoczęła karierę w radio, gdzie śpiewała, a następnie występowała w skeczach. Jednak po wybuchu Wielkiego Kryzysu w 1929 roku musiała poszukać innej pracy. Pracowała jako kelnerka, a następnie po długim przekonywaniu niechętnego właściciela klubu, zaczęła zastępować artystów w awaryjnych sytuacjach, a później, gdy zyskała już sympatię publiczności, zaczęła pojawiać się na scenie regularnie. W 1931 roku przeprowadziła się do Los Angeles, gdzie rozpoczęła pracę w radiu i jednocześnie, aby się utrzymać, pracowała jako służąca.
Kariera aktorska
Rok później po raz pierwszy pojawiła się na ekranie, debiutując w filmie The Golden West, gdzie wcieliła się w postać służącej, następnie zagrała drobne role w filmach Nie jestem aniołem czy Blond Venus. Przez bardzo grywała epizodyczne role pokojówek lub kucharek. Dopiero w 1934 roku udało jej się otrzymać pierwszoplanową rolę. Zaczęła grywać u boku największych sław tamtego okresu. Partnerowała między innymi Shirley Temple, Jamesowi Stewartowi, Henry'emu Fondzie czy Clarkowi Gable'owi.
Przeminęło z wiatrem
Przełomową i najważniejszą rolą w karierze McDaniel była rola Mammy w ekranizacji powieści Margaret Mitchell zatytułowanej Przeminęło z wiatrem. Hattie znana i postrzegana jako aktorka komediowa wcale nie liczyła na ten angaż, szczególnie że rywalizacja była bardzo zacięta. Podobno sama Eleanor Roosevelt proponowała producentom, aby zatrudnić jej własną służącą. Jednak dzięki wstawiennictwu jej dobrego przyjaciela, Clarka Gable'a, udało się jej dostać na przesłuchanie i zachwycając producentów, otrzymała rolę charyzmatycznej służącej i opiekunki rodziny. Przeminęło z wiatrem okazało się ogromnym sukcesem i do dzisiaj uważany jest za jeden z najsławniejszych melodramatów stawiany za wzór produkcji hollywoodzkich z pierwszej połowy XX wieku. Niestety ze względu na sytuację polityczną i społeczną ówczesnego okresu żaden z czarnoskórych członków ekipy filmowej nie mógł uczestniczyć w oficjalnej premierze filmu w Georgii, gdzie szczególnie przestrzegano przepisów segregacji rasowej. Aktorka mogła jednak wziąć udział w premierze, która odbyła się w 1939 roku w Los Angeles.
Oscar
Rola charakternej służącej o wielkim sercu przyniosła McDaniel najważniejszą nagrodę przemysłu filmowego, czyli Oscara. Już sama nominacja miała w jej przypadku znaczenie historyczne – była bowiem pierwszą Afroamerykanką nominowaną do Oscara w jakiejkolwiek kategorii. Później okazało się, że wygrała, co jeszcze bardziej sprawiło, że była to sytuacja wyjątkowa i przełomowa. McDaniel stała się pierwszą czarnoskórą osobą, która otrzymała Oscara. Przez obowiązujące w kraju przepisy segregacji Hattie nieomal nie pojawiła się na gali rozdania nagród, która odbywała się w hotelu, do którego oficjalnie aktorka nie miała prawa wejść. Ostatecznie, po stanowczej reakcji wytwórni, postanowiono zrobić wyjątek, chociaż i tak McDaniel nie mogła siedzieć z resztą nominowanych. Uważa się, że Oscar Hattie McDaniel w 1940 roku był symbolem wielkich zmian społecznych i pierwszym krokiem do zniesienia segregacji rasowej.
Śmierć
W 1952 roku McDaniel zmarła na raka piersi. Gwiazda miała 57 lat. Przed śmiercią postanowiła urządzić wielką imprezę, a jednym z jej życzeń było, aby do trumny włożono jej gardenie, czyli te same kwiaty, które miała wpięte we włosy w trakcie ceremonii wręczenia Oscarów. Została pochowana w Angelus-Rosedale Cemetery, mimo że jej życzeniem było spocząć w Hollywood Cemetery. Jej życzenia nie spełniono, ponieważ tam wciąż panowała segregacja. W 1999 roku na Hollywood Cemetery postawiono jednak pomnik upamiętniający aktorkę. Jej ostatnim filmem była komedia Family Honeymoon. Aktorka pracowała także w radio. Została pierwszą Afroamerykanką, która dostała swój własny radiowy program, w którym występowała do momentu, gdy dowiedziała się, że jest chora na raka.
Wybrana filmografia
- 1932: Blond Venus – Cora, pokojówka Helen
- 1932: The Golden West – Mammy Lou
- 1933: Nie jestem aniołem – Służąca Tiry
- 1933: Goodbye Love – Edna, pokojówka
- 1934: Sędzia Priest – ciotka Dilsey
- 1935: Okay Toots! – pokojówka
- 1935: Mały pułkownik – Becky Porter
- 1935: The Four Star Boarder – Pokojówka
- 1935: Chińskie morza – Isabel McCarthy, pokojówka Dolly
- 1935: Alice Adams – Malena Burns, służąca serwująca kolację
- 1935: Muzyka jest magią – Amanda
- 1936: Statek komediantów – Queenie
- 1937: Żadnych świętości – Pani Walker (niewymieniona w czołówce)
- 1938: Listy z frontu – Martha
- 1939: Przeminęło z wiatrem – Mammy, gospodyni w Tarze
- 1941: Wielkie kłamstwo – Violet
- 1942: Takie nasze życie –Minerva Clay
- 1944: Od kiedy cię nie ma – Fidelia
- 1946: Pieśń Południa – Ciotka Tempy
- 1949: Family Honeymoon – Phyllis
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: nieznany.
Komentarze