1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Maja Włoszczowska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Mai Włoszczowskiej

Kolarka górska, wicemistrzyni olimpijska w latach 2008 oraz 2016. Wicemistrzyni oraz mistrzyni Europy. Absolwentka matematyki finansowej na Politechnice Wrocławskiej. Urodzona 9 listopada 1983 roku.

Kariera

Maja Włoszczowska karierę kolarską rozpoczęła w wieku 16 lat, w klubie KS Śnieżka Karpacz. W 1999 roku została mistrzem Polski juniorów, jeżdżąc w barwach PTS CCC Piechowice, a rok później została powołana do kadry narodowej. Jej starty juniorskie przynosiły coraz większe sukcesy. Niedługo potem została juniorską wicemistrzynią świata. W miarę rozwoju kariery, zmieniała również kluby i w 2002 roku jeździła dla CCC Polsat. Wobec braku sukcesów, rozpoczęła starty w Zawodowej Grupie Kolarskiej Lotto.

Rok 2004 przyniósł Mai Włoszczowskiej udział w najważniejszej imprezie jej kariery – Igrzyskach Olimpijskich w Atenach. W finałowym wyścigu Polka zajęła 6 miejsce. Cztery lata później, występ na Olimpiadzie zakończył się zdobyciem srebrnego medalu.
W 2009 roku, kolarka powołała do życia wyścig, któremu nadał nazwę Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska MTB Race.

Rok 2010 to kolejne wielkie osiągnięcie w karierze Polki, która została mistrzynią świata przełajowym kolarstwie górskim. W międzyczasie podpisała kontrakt z CCC. Później jeździła dla zespołu GIANT Pro XC, by w 2015 roku związać się z polską grupą Kross Racing Team. 
Rok później, na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, powtórzyła wynik z Pekinu, zdobywając srebrny medal. Karierę zakończyła po Igrzyskach w Tokio w 2021 roku. Od sierpnia roku zasiada w Komisji Sportowej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Wybrane osiągnięcia

  • Mistrzostwo świata w kolarstwie górskim w 2010 roku, w kategorii cross-country oraz czterokrotne wicemistrzostwo w latach 2004, 2005, 2011, 2013;
  • Dwukrotne wicemistrzostwo olimpijskie w latach 2008 oraz 2016;
  • Mistrzostwo Europy w kolarstwie górskim w roku 2009;
  • Mistrzostwo świata w maratonie w roku 2003;

Życie prywatne

Maja Włoszczowska związana jest z pilotem rajdowym, Przemysławem Zawadą. Wiosną 2018 brała udział w trzecim sezonie programu TVN Agent – Gwiazdy.
W nocy z 29 na 30 października zostały skradzione jej rowery. Do akcji poszukiwawczej dołączył się nawet prezydent Polski, który za pośrednictwem Twittera zachęcał do poszukiwań. Ostatecznie rowery wróciły do kolarki.
Obecnie Maja Włoszczowska mieszka w Jeleniej Górze.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

33 − = 29

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

zdjęcie - https://commons.wikimedia.org/, autor Piotr Matyga, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic and 1.0 Generic