codziennie nowe aktualizacje
Maja Ostaszewska życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Mai Ostaszewskiej
Maja Ostaszewska jest polską aktorką. Urodziła się 3 września 1972 roku w Krakowie.
Wykształcenie
W 1996 roku ukończyła studia na wydziale aktorskim krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.
Kariera
Po ukończeniu studiów zaczęła swoją karierę zawodową, występując na deskach teatralnych. Początkowo działała w Teatrze Dramatycznym i Teatrze Rozmaitości w Warszawie oraz Teatrze Starym w Krakowie. Na ekranie zadebiutowała w 1997 roku w dramacie Przystań, za rolę w którym otrzymała swoją pierwszą nagrodę Złotych Lwów. Dwa lata później dołączyła do obsady serialu Na dobre i na złe. W 2000 roku zagrała w filmie Prymas. Trzy lata z tysiąca, wcielając się w postać siostry Marii Leonii Graczyk, za którą otrzymała Złote Lwy i Złotą Kaczkę. W kolejnych latach jej pozycja na polskim rynku filmowym stale się umacniała, a ona sama stawała się jedną z najbardziej cenionych aktorek w naszym kraju. Kolejnymi produkcjami z jej udziałem były, między innymi: Pianista, Przemiany oraz Samotność w sieci. W 2007 roku zagrała u samego Andrzeja Wajdy w historycznym filmie Katyń. Liczba pozycji w jej filmografii jest imponująca i z każdym rokiem się powiększała. W kolejnych latach wystąpiła w dziełach: Ile waży koń trojański, Dzieci Ireny Sendlerowej, Uwikłane, W imię, Jack Strong i Panie Dulskie. W 2015 roku aktorka zagrała w filmie Małgorzaty Szumowskiej Body/Ciało, gdzie stworzyła postać terapeutki Anny. Za tę kreację została wyróżniona wieloma prestiżowymi nagrodami, między innymi, Orłem za najlepszą główną rolę kobiecą oraz Złotymi Lwami. W 2019 roku dostała angaż do dwóch filmów: (Nie)znajomi Tadeusza Śliwy i Ja teraz kłamię w reżyserii Pawła Borowskiego. Rok później dołączyła do obsady głośnego filmu Śniegu już nigdy nie będzie, gdzie wciela się w jedną z głównych ról.
Na rok 2022 planowana jest premiera biograficznego filmu Broad Peak opowiadającego o jednej z największych tragedii w historii polskiego himalaizmu.
Mimo rozwoju swojej kariery filmowej, Maja nigdy nie zapomniała o występach w teatrze. Od 2000 roku można ją oglądać na deskach Teatru Narodowego.
Jest również obecna na srebrnym ekranie. Widzowie mogli podziwiać jej talent w takich serialach jak: Czas honoru, Przepis na życie, Druga szansa czy Diagnoza.
Aktywizm
Aktorka angażuje się w liczne akcje społeczne i charytatywne. Aktywnie działa przeciw łamaniu demokracji i zaostrzeniu obowiązującego prawa aborcyjnego. Walczy także o prawa zwierząt - otwarcie sprzeciwia się hodowaniu zwierząt na futra oraz nielegalnemu handlowi zagrożonymi gatunkami zwierząt. Za działalność społeczną została w 2017 roku uhonorowana Nagrodą im. Teresy Torańskiej. Aktorka jest wegetarianką i buddystką.
Życie prywatne
Partnerem życiowym aktorki jest Michał Englertem, z którym ma dwoje dzieci: syna Franciszka oraz córkę Janinę. Wcześniej przez dwa lata związana była z reżyserem, Łukaszem Barczykiem. Niewiele wiadomo o jej życiu osobistym, ponieważ aktorka stara się unikać celebryckiego blichtru i chronić swoją rodzinę przed zainteresowaniem mediów.
Wybrana fimografia
- 1997: Przystań – Karolina Dobrzyńska
- 1999: Patrzę na Ciebie, Marysiu – Marysia Orzechowska
- 2000: Prymas. Trzy lata z tysiąca – siostra Maria Leonia Graczyk
- 2003: Przemiany – Marta Mycińska
- 2004: Dzień dobry, kochanie – Ewa
- 2006: Samotność w sieci – ginekolog
- 2007: Katyń – Anna, żona Andrzeja
- 2008: Ile waży koń trojański? – Lidka, pierwsza żona Kuby
- 2009: Dzieci Ireny Sendlerowej – Jadwiga
- 2011: Uwikłanie – prokurator Agata Szacka
- 2013: W imię… – Ewa Raczewska, żona Michała
- 2014: Jack Strong – Hanna Kuklińska
- 2014: Miłość w mieście ogrodów – Marta, żona Michała
- 2015: Panie Dulskie – Melania Dulska
- 2015: Body/Ciało – Anna
- 2015: Ziarno prawdy – Weronika Szacka
- 2016: Pitbull. Nowe porządki – Olka
- 2016: Pitbull. Niebezpieczne kobiety – Olka
- 2018: 7 uczuć – mama Adasia i Mikiego
- 2019: Ja teraz kłamię – Celia
- 2019: (Nie)znajomi – Anna, siostra Ewy
- 2020: Magnezja – Róża Lewenfisz
- 2020: Śniegu już nigdy nie będzie – Maria
- 2021: Broad Peak – Ewa Dyakowska-Berbeka
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: https://flickr.com/photos/96799800@N07/
Komentarze