1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Lin Manuel Miranda życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Życiorys Lina Manuela Mirandy

Lin Manuel Miranda jest amerykańskim aktorem, kompozytorem i pisarzem. Urodził się 16 stycznia 1980 roku w Nowym Jorku.

Wykształcenie

Ukończył studia na Wesleyan University w 2002 roku. 

Kariera

Swoją karierę Lin Miranda rozpoczął od założenia grupy hip-hopowej podczas studiów. W 1999 roku napisał In the Heights, którą wystawił na uniwersyteckiej scenie. Sztuka po kilku modyfikacjach została wystawiona na Brodwayu w 2008 roku. Musical 28-letniego dramatopisarza zachwycił publiczność i otrzymał dwie nagrody Tony w kategorii „Najlepszy musical” oraz „Najlepsza ścieżka dźwiękowa”, a także nagrodę Grammy za najlepszy album musicalowy. Miranda za rolę Usnaviego uzyskał nominację do nagrody Tony za najlepszego aktora w musicalu. Zaraz po tym sukcesie Miranda zaangażował się w stworzenie scenicznej adaptacji filmu Dziewczyny z drużyny. Musical odniósł duży sukces i został nominowany do nagród Tony za najlepszy musical i najlepszą choreografię. W międzyczasie Miranda poświęcał się też innym artystycznym projektom i zagrał też serialu w Dr House. Coraz częściej pojawiał się w produkcjach telewizyjnych. W 2011 roku wystąpił gościnnie w odcinku Współczesnej rodziny. Rok później zagrał w Niezwykłym Życiu Timothy'ego Greena jako Reggie oraz W Do No Harm. Pojawił się też gościnnie w serialu Jak poznałem waszą matkę.

Hamilton

Zdecydowanym przełomem w karierze Mirandy był kolejny autorski musical, Hamilton. Jest to opowieść zainspirowana biografią pierwszego sekretarza skarbu Stanów Zjednoczonych, Alexandra Hamiltona. Lin Manuel napisał i skomponował znaczną część utworów w wersji rapowej. Hamilton zadebiutował w styczniu 2015 roku na scenie The Public Theater na Off-Broadwayu, a osiągnąwszy duży sukces jeszcze w tym samym roku został przeniesiony na Broadway. Artysta przedstawił historię powstawania Stanów Zjednoczonych za pomocą nowoczesnych środków przekazu. Spektakl stał się jednym z największych przebojów Broadwayu w historii, otrzymując rekordową ilość 16 nominacji do nagród Tony, ostatecznie zgarniając 11 statuetek. Sam Miranda za swoją sztukę otrzymał nagrodę Pulitzera.

Dalsze projekty

Sukces Hamiltona otworzył Mirandzie furtkę do wielkiej kariery. Wkrótce słynny reżyser Gwiezdnych wojen. Przebudzenia mocy J.J. Abrams zlecił mu napisanie części ścieżki dźwiękowej do swojego filmu. Gwiazdor współtworzył też ścieżkę dźwiękowej do animowanego filmu Vaiana: Skarbu oceanu. Za utwór How Far I'll Go otrzymał nominację do Złotego Globu i Oscara. Złoty Glob otrzymał za to za rolę latarnika Jacka w Mary Poppins powraca.

Życie prywatne

O życiu prywatnym Lina Manuela Mirandy nie wiadomo za wiele. Artysta jest jedną z tych osób, które niechętnie wypowiadają się na tematy osobiste. W 2010 Miranda poślubił Vanessę Adrianę Nadal. Razem mają syna Sebastiana.

Wybrana filmografia

 • 1996: Clayton's Friends – Pete
 • 2007: Rodzina Soprano – Bellman
 • 2009–2010: Dr House – Juan „Alvie“ Alvarez
 • 2009–2010: The Electric Company – Mario
 • 2011: Współczesna rodzina – Guillermo
 • 2012: Niezwykłe życie Timothy’ego Greena – Reggie
 • 2012: The Polar Bears – Rak
 • 2013: 200 Cartas – Raul
 • 2013: Do No Harm – Ruben Marcado
 • 2013: Jak poznałem waszą matkę – Gus
 • 2015: Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy – Shag Kava
 • 2017: Speech & Debate – The Genie
 • 2017: BoJack Horseman – Crackerjack Sugarman
 • 2018: Mary Poppins powraca – Jack

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

72 + = 74

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Gage Skidmore.