1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kurt Cobain życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Kurta Cobaina

Kurt Cobain był amerykańskim piosenkarzem. Urodził się 20 lutego 1967 roku w Aberdeen, a zmarł 5 kwietnia 1994 roku w Seattle.

Kariera

Już od najmłodszych lat interesował się muzyką. Jako czternastolatek otrzymał od wujka gitarę elektryczną i od tego momentu poświęcał każdą wolną chwilę na granie. Gdy miał 18 lat założył swój pierwszy zespół Fecal Matter. Grupa przetrwała tylko rok, ale już w 1987 roku wraz z muzykiem Kristem Novoselicem Kurt powołał do życia formację Nirvana. Wkrótce dołączył do nich perkusista Chad Channing, a następnie na jego miejsce przyszedł Dave Grohl.

Zespół wydał swój debiutancki album, Bleach, w 1989 roku, a dwa lata później kolejny - Nevermind. Drugi album formacji stał się jedną z najlepiej sprzedających się płyt alternatywnych lat 90. W kolejnych latach zespół zdobywał wszystkie liczące się nagrody muzyczne, w tym MTV Video Music Awards za teledyski do Smells Like Teen Spirit, In Bloom i Heart-Shaped Box.

Trzecia płyta Nirvany, In Utero, ukazała się w 1993 roku i mimo że również była sukcesem komercyjnym, nie spotkała się z tak dużym zainteresowaniem jak jej poprzedniczka.

Grupa sprzedała ponad pięćdziesiąt milionów płyt na całym świecie, a Cobain do tej pory uważany jest za legendę sceny muzycznej i jednego z najlepszych gitarzystów i muzyków.

Formacja została rozwiązana w 1994 roku, po śmierci Kurta.

Życie prywatne

W lutym 1992 ożenił się z liderką zespołu Hole, Courtney Love. Jeszcze w tym samym roku urodziła się jedyna córka pary, Frances Bean Cobain. To właśnie partnerka Kurta miała wciągnąć go w nałóg narkotykowy - był uzależniony od heroiny i kokainy.

Śmierć

Artysta w 1994 roku zgłosił się do kliniki odwykowej z powodu pogłębiającego się uzależnienia od narkotyków. Po dwóch dniach uciekł z kliniki, a jego ciało odnaleziono tydzień później w pomieszczeniu nad garażem przy domu. Okazało się że Cobain 5 kwietnia 1994 roku popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę. Przy ciele muzyka znaleziono też strzykawki oraz list pożegnalny skierowany do fanów, córki i żony.

Przez lata powstały teorie spiskowe na temat tajemniczej śmierci lidera Nirvany. Wielu fanów sądziło, że został zamordowany, a jego śmierć zleciła żona, Courtney Love.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

37 − 34 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Julie Kramer