739 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Krzysztof Kolumb życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym podróżnikiem?

 1. Biografia i życiorys Krzysztofa Kolumba

  Krzysztof Kolumb to podróżnik, odkrywca, żeglarz. Urodził się w 1451 roku, prawdopodobnie w Genui. Brał udział w czterech wielkich wyprawach, w których odkrywał zakątki Ameryki.

 2. Lata młodości

  Krzysztof Kolumb dzieciństwo spędził we Włoszech. Pochodził z ubogiej rodziny. Jego ojcem był kupiec i tkacz Domenico Colombo. Kolumb początkowo pracował w domu bankowym. Bardzo szybko w kręgu jego zainteresowań pojawiło się żeglarstwo. Studia kosmograficzne pomogły mu wyciągnąć wnioski, dzięki którym zdecydował się na pierwszą wyprawę morską.

 3. Trudne początki

  W 1484 roku Krzysztof Kolumb przebywał w Portugalii, gdzie na dworze królewskim przedstawił pomysł wyprawy morskiej do Indii. Król Jan II odrzucił propozycję zorganizowania takiej ekspedycji.

  Rok później ten sam projekt Kolumb przedstawił hiszpańskiej królowej Izabeli I Katolickiej. Królowa zgodziła się na częściowe dofinansowanie wyprawy, pozostała część została opłacona przez kupiecką rodzinę Pinzónów.

 4. Wyprawy

  Pierwsza wyprawa morska Krzysztofa Kolumba rozpoczęła się 3 sierpnia 1492 roku. Kolumb obrał kurs na Indie. W ciągu ekspedycji kilkakrotnie zmieniano kierunki kursów statków. Po dwóch miesiącach załoga dobiła do lądu – do jednej z wysp Archipelagu Bachama. Kolumb był przekonany, że dopłynął do Indii, dlatego napotkanych tubylców nazwał Indianami. Podczas tej wyprawy odkrył jeszcze Kubę i Haiti.

  Po udanej pierwszej wyprawie szybko zorganizowano kolejną. Jesienią 1493 roku Krzysztof Kolumb ponownie udał się w kierunku „Indii”. Tym razem odkryto Dominikanę, kilka wysp Małych Antyli, Jamajkę oraz Puerto Rico.

  Trzecia ekspedycja przypada na lata 1498 – 1500. W czasie tej wyprawy morskiej flota Kolumba dopłynęła w miejsce określone przez podróżnika jako biblijny raj – było to wybrzeże Ameryki Południowej.

  Ostatnia wyprawa składała się z 4 okrętów, na pokładzie których znajdowało się ok. 150 osób. Podróżnik odkrył wtedy wybrzeża Hondurasu w Ameryce Środkowej.

 5. Śmierć

  Krzysztof Kolumb zmarł 20 maja 1506 roku w Valladolid. Do końca życia był przekonany, że odkrył wybrzeże Azji w okolicy Indii. Dopiero po jego śmierci zdano sobie sprawę, że odkryto nowy, nieznany dotąd kontynent – Amerykę. Odkrycia geograficzne Kolumba wywarły ogromny wpływ na dzieje ludzkości.

 6. Kalendarium wypraw

  • 1493-1493 odkrycie Ameryki, Kuby i Haiti
  • 1493-1496 – odkrycie Dominikany, Jamajki, Puerto Rico, wysp Małych Antyli
  • 1498-1500 – odkrycie wybrzeża Ameryki Południowej
  • 1502-1504 – odkrycie wybrzeża Hondurasu w Ameryce Środkowej

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

41 + = 43

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons.