codziennie nowe aktualizacje
Grzegorz Lato życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Grzegorza Lato
Grzegorz Lato to polski piłkarz grający na pozycji napastnika, członek reprezentacji Polski w piłce nożnej w latach 1972-1984 oraz prezes PZPN od 2008 do 2012 r.
Dzieciństwo i początki
Urodził się 8 kwietnia 1950 r. w Malborku, jako syn mechanika samolotowego. Niedługo po jego urodzeniu rodzina przeniosła się najpierw do Opola, a następnie do Mielca, gdzie prężnie działała fabryka samolotów WSK. Pracowała tam cała rodzina Grzegorza – jego rodzice oraz brat, a także on sam, jednakże tylko kilka dni po ukończeniu technikum.
Karierę piłkarską zaczął w szkółce juniorskiej Stali Mielec w 1962 r. Mając 19 lat podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt ze swoim klubem.
Kariera klubowa
Grzegorz Lato dość szybko przebił się z ławki rezerwowej do podstawowego składu drużyny. Pierwszy rozegrany przez niego seniorski sezon zakończył się awansem Stali z II do I Ligii (ówczesnej ekstraklasy). W sezonie 1972/73 razem z zespołem zdobył mistrzostwo kraju, sam indywidualnie zostając królem strzelców (13 strzelonych bramek). Ten tytuł osiągnął jeszcze dwa lata później. Z mieleckim klubem związany był do 1980 roku. Osiągał w tym czasie nie tylko krajowe sukcesy, grał również w pucharach europejskich. Lato był także wyróżniany w wielu plebiscytach sportowych. Łącznie w Stali Mielec rozegrał 295 spotkań, zdobywając 112 goli. W 1980 r. Grzegorz Lato podpisał kontrakt z belgijskim KSC Lokeren, gdzie spędził dwa sezony (64 zagrane mecze, 12 strzelonych bramek), następnie został zawodnikiem meksykańskiego Atlante FC, z którym zdobył Puchar Mistrzów CONCACAF w 1983 r. Swoją profesjonalną karierę piłkarską zakończył rok później, w 1984 r.
Kariera reprezentacyjna
Do drużyny reprezentacyjnej został powołany w 1971 r. na eliminacje do Mistrzostw Europy 1972. Pojechał również rok później na sam turniej, zagrał jednak tylko w trakcie jednego meczu. Przełom nastąpił 2 lata później, gdzie na Mundialu reprezentacja Polski zdobyła III miejsce. Sam Grzegorz Lato, będąc już jednym z podstawowych zawodników drużyny, został królem strzelców turnieju, zdobywając 7 bramek. Kolejne mistrzostwa i występ na Olimpiadzie nie był już tak owocny w strzelone gole. Lato grał z drużyną narodową do 1984 r. jako jeden z jej filarów i podstawowych zawodników. Łącznie wystąpił w 100 oficjalnych meczach, przez długi czas będąc pod tym względem rekordzistą. Zaliczył 45 trafień.
Po powołaniu Klubu Wybitnego Reprezentanta jako rekordzista został jego prezesem (lata 1999 – 2009).
Trener i działacz
Grzegorz Lato po zakończeniu kariery piłkarskiej próbował swoich sił również jako trener. Prowadził kluby zarówno zagraniczne: North York Rockets z Kanady (1988–1990), grecki AO Kawala (1997) jak i polskie – dwukrotnie Stal Mielec (1991–1993; 1996-1997), Olimpię Poznań (1993–1995), Amicę Wronki (1995–1996) oraz Widzew Łódź (1999).
Były piłkarz angażował się również w działalność klubową, przez kilka lat zasiadając w zarządzie swojego macierzystego klubu. Ponadto przez 4 lata był prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej (2008-2012). W trakcie jego kadencji Polska była współgospodarzem UEFA Euro 2012.
Życie prywatne i odznaczenia
Mąż Zdzisławy Lato, mają razem dwójkę dzieci – córkę Magdalenę i syna Pawła.
Za swoją działalność sportową został wielokrotnie nagradzany różnymi odznaczeniami, m.in. Orderem Odrodzenia Polski (medal oficerski i kawalerski), Złotym Krzyżem Zasługi czy medalami za wybitne osiągnięcia sportowe.
Komentarze
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z serwisu https://commons.wikimedia.org (pierwotne źródło: Panini figurina n°347), wykorzystane na podstawie licencji domena publiczna. Autor: Panini
Dziękuję za chwilę wzruszeń i chwały, za serce za miłość do Stali i skromność