1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Krzysztof Hołowczyc życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Krzysztofa Hołowczyca

Kierowca rajdowy, wielokrotny mistrz Polski i Europy. W latach 2007-2009 poseł do Parlamentu Europejskiego. Urodzony 4 czerwca 1962 roku.

Kariera

Krzysztof Hołowczyc przygodę z wyścigami rozpoczął w szkole podstawowej, od kartingu. Pierwszy rajd samochodowy zaliczył w roku 1984, Fiatem 125p, którym startował w mistrzostwach Polski przez następne lata. W 1988 roku Hołowczyc miał zamiar wyjechać do Stanów, by pracować w wytwórni filmowej jako kaskader. Przed wyjazdem otrzymał propozycję od FSO Sport, na którą przystał. W 1994 roku, reprezentując team Toyota Motor Poland, zdobył tytuł mistrza oraz wicemistrza Polski. 
W 1995 roku doszło do przełomowych sukcesów w karierze kierowcy. Reprezentując barwy klubu Stomil Olsztyn, zdobył tytuł Mistrza Polski oraz wicemistrzostwo Europy. Rok później zadebiutował w rajdowych mistrzostwach świata. Do tych osiągnięć, dorzucił jeszcze zwycięstwo w Rajdzie Polski, które było o tyle istotne, że przełamywało serię 20 zwycięstw kierowców z zagranicy. Rok 1997 to zwycięstwo na mistrzostwach Europy. Dzięki temu osiągnięciu, Hołowczyc zapewnił sobie obecność na liście Międzynarodowej Federacji Samochodowej, na której znajdowały się największe nazwiska sportu rajdowego. Hołowczyc coraz częściej zaczął pojawiać się w mediach i zdobywał coraz większą popularność.
Regularnie startował w Rajdowych Mistrzostwach Świata.
W 1999 roku ponownie zdobył tytuł mistrza Polski. Dwa lata później zmienił barwy klubowe na Jan III Sobieski Rally Team i zdobył tytuł wicemistrza Polski.
W roku 2004 startował w Rajdzie Kormoran, który wygrał szósty raz oraz został członkiem Orlen Team.
Rok 2005 okazał się jednym z najważniejszych w karierze Krzysztofa Hołowczyca, gdyż wtedy wystartował w rajdzie Dakar. Pomimo problemów w trasie, kierowcy i jego pilotowi udało się ukończyć legendarny wyścig. Rok później ponownie wystartował w wyścigu.
W roku 2009 Hołowczyc ze swoim pilotem Jean-Marc Fortinem, zajęli najlepsze w historii polskiego sportu motorowego, 5 miejsce. Najlepszy rezultat w rajdzie Dakar Polak osiągnął w 2015 roku, kiedy to zajął 3 miejsce w klasyfikacji generalnej. Jak mówił później w wywiadach, podium rajdu Dakar było jego największym marzeniem. Po tym sukcesie oznajmił, że zamierza spróbować swoich sił w wyścigach motocrossowych. Tego samego roku ogłosił również zakończenie kariery.

Działalność społeczna

Krzysztof Hołowczyc angażuje się w kampanie związane z bezpieczeństwem na drodze. Brał udział w akcji propagującej trzeźwość za kierownicą. W 2004 roku powołał do życia fundację „Kierowca Bezpieczny”, która ma na celu działania poprawiające bezpieczeństwo na drogach. Jest to jedna z najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych. Angażował się w akcje związane z dołączeniem Polski do Unii Europejskiej oraz w kampanię społeczną „Pij mleko – będziesz Wielki”.

Działalność polityczna

Krzysztof Hołowczyc kandydował do Europarlamentu z list Platformy Obywatelskiej. Mandat poselski objął 3 lata później. Dwukrotnie udzielał poparcia Bronisławowi Komorowskiemu w wyborach prezydenckich.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 + = 26

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org/, autor Marcin Fijałkowski, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic