1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Krzesimir Dębski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym kompozytorem?

Życiorys i biografia Krzesimira Dębskiego

Krzesimir Dębski to polski kompozytor, dyrygent i skrzypek jazzowy urodzony 26 października 1953 roku w Wałbrzychu. Twórca muzyki współczesnej i filmowej.

Dzieciństwo i edukacja Krzesimira Dębskiego

Rodzina Krzesimira ma swoje korzenie na kresach wschodnich. Jego dziadkowie zostali zamordowani przez nacjonalistów ukraińskich w trakcie rzezi wołyńskiej. Rodzice, którym udało się przeżyć, po wojennych perypetiach przenieśli się na tzw. ziemie odzyskane. Po latach Dębski napisał o książkę o historii swojej rodziny, dotyczącą tamtych wydarzeń.

Już w czasie nauki w szkole średniej grywał w amatorskich zespołach muzycznych, takich jak The Hazards czy Maszyna Rytmu, z którą zadebiutował w 1973 roku na Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu. Dwa lata później zaliczył debiut już jako skrzypek jazzowy na festiwalu Jazz nad Odrą wraz z zespołem Warsztat.

Jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej, studiował dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego oraz kompozycję u Andrzeja Koszewskiego.

Kariera muzyczna

Zaczynając od 1980 roku, Krzesimir Dębski koncertował w niemal wszystkich krajach europejskich, USA, a także Kanadzie jako lider zespołu jazzowego String Connection. Grupa występowała na wielu festiwalach muzycznych, liczących się wśród fanów jazzu. Dębski równocześnie rozwijał karierę solową, a w latach 80. wielokrotnie zdobywał tytuł najlepszego skrzypka jazzowego wśród czytelników magazynu „Jazz forum”. Inne czasopismo muzyczne zaliczyło go do grona 10 najlepszych skrzypków jazzowych na świecie. Pod koniec lat 80. ograniczył swoją działalność koncertową, skupiając się na komponowaniu i dyrygenturze.

Kompozytor

Krzesimir Dębski napisał ponad 120 kompozycji symfonicznych i kameralnych, m.in. operę, 2 symfonie, 4 oratoria, 11 koncertów instrumentalnych, a także utwory sakralne. Jego kompozycje grywane były na najważniejszych festiwalach i koncertach na całym świecie. Jak sam mówi, tworzenie muzyki współczesnej jest dla niego najważniejszą częścią pracy.

Dębski współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami tworząc ścieżkę dźwiękową do ponad 100 filmów fabularnych, np. Stara baśń, Ogniem i mieczem (jest też autorem piosenki promującej film Dumka na dwa serca), W pustyni i w puszczy, Medium, 1920 Bitwa Warszawska. Stworzył także utwory z czołówki serialu Klan, Na dobre i na złe (jak również muzykę z serialu). Ma na swoim koncie również muzykę do sztuk teatralnych (ponad 40 premier).

źródło: https://kdebski.eu/

Dyrygent

Pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia Dębski w swojej pracy zawodowej skupił się na kompozycji i dyrygowaniu. Grywał z najlepszymi orkiestrami na świecie i prowadził koncerty, na których występowały takie gwiazdy jak Jose Carreras, Nigel Kennedy, José Cura, Ewa Małas-Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, a także Vadim Riepin. Podejmował również współpracę z Sony Classical Records.

Nagrody i odznaczenia

Jest laureatem licznych nagród i odznaczeń zarówno polskich, jak i międzynarodowych za całość twórczości oraz pojedyncze utwory i muzykę do poszczególnych filmów. Kompozytor obchodzi w tym roku 50-lecie działalności artystycznej.

Życie prywatne

Dwukrotnie żonaty, obecna żona Anna Jurksztowicz jest piosenkarką jazzową i producentką muzyczną. Krzesimir Dębski jest ojcem czwórki dzieci: Tolisława, Dobromiły, Marii i Radzimira, który poszedł w ślady ojca i również jest kompozytorem i dyrygentem.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

28 − 22 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://pl.m.wikipedia.org, wykorzystane na podstawie licencji: CC-BY-SA-3.0, Autor: Jarosław Roland Kruk