1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Kazimierz Nowak życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Biografia i życiorys Kazimierza Nowaka

Kazimierz Nowak to polski podróżnik, dziennikarz i fotograf. Jest uznawany za pioniera polskiego reportażu. Urodził się 11 stycznia 1897 roku w Stryju. Samotnie przemierzył Afrykę.

Życie prywatne

Kazimierz Nowak dzieciństwo spędził w Stryju. Od najmłodszych lat interesował się Afryką, marzył, aby ją zwiedzić. Po I wojnie światowej przeprowadził się do Poznania, gdzie pracował jako urzędnik biurowy. Po pracy oddawał się swojej pasji, jaką były podróże. Zwiedzał Polskę na rowerze, fotografując miejsca, w które docierał.

W wieku 25 lat poślubił Marię Gorcik. Miał z nią dwójkę dzieci – córkę, Elżbietę i syna, Romualda.

Podróże po Europie

Po utracie pracy w urzędzie Kazimierz Nowak zmuszony jest do wyjazdu za granicę w celach zarobkowych. Zostaje dziennikarzem i fotografem, który na rowerze przemierza Europę. Relacje z jego podróży publikowane są w prasie. W czasie jednej z podróży dociera do Afryki Północnej, szybko jednak powraca do kraju. Podróżnik obiecuje sobie, że jeszcze wróci do Aryki, aby ją zbadać i lepiej poznać.

Przez Czarny Ląd

W 1931 roku marzenie Nowaka zaczyna się spełniać. Podróżnik rozpoczyna swoją przygodę z Afryką w Trypolisie. Przemierza kilkanaście tysięcy kilometrów, aby dotrzeć do Przylądka Igielnego. Trasę pokonuje rowerem, pieszo, na wielbłądzie, konno, łodzią oraz pociągiem.

W czasie podróży poznaje kulturę afrykańską, tubylców, naturę oraz samego siebie. Kazimierz Nowak na swej drodze spotyka Tuaregów, Szilluków, karłów Babinga, lud Watussi, Buszmenów, Pigmejów, Burów z Transwalu, Hotentotów, Murzynów Haussa oraz wielu innych mieszkańców Afryki. Od tubylców uzyskuje żywność. Zatrzymuje się w ich wioskach, aby zobaczyć jak żyją, a także nieraz wysłuchać opowiadanych przez nich legend i historii.

Podróżnik opisuje i fotografuje swoją wyprawę. Prezentuje piękną, a zarazem niebezpieczną przyrodę afrykańską oraz ludy zamieszkujące ten kontynent. Pisze o swoich wrażeniach oraz wypowiada się na temat kolonizacji i globalizacji. Jego relacje z Afryki trafiają do wielu czasopism.

W 1934 roku dociera do Przylądka Igielnego. Od razu planuje powrót. Tym razem z południa na północ, obierając inną trasę. Dwa lata później dociera do Poznania, gdzie oczekuje go rodzina.

Choroba i śmierć

Po powrocie do kraju Kazimierz Nowak choruje na malarię. Przez nawroty choroby coraz bardziej podupada na zdrowiu. Dostaje również zapalenia okostnej, co zmusza go do operacji. W czasie pobytu w szpitalu dostaje zapalenia płuc. Umiera 13 października 1937 roku w Poznaniu. Jego ciało spoczęło na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu.

Ku pamięci

Po śmierci Nowaka ukazały się książki poświęcone jego życiu i podróżom. Jedna z nich to album Przez Czarny Ląd stworzony przez jego córkę, zawiera on 335 zdjęć zrobionych w czasie pobytu w Afryce. Kolejne pozycje to Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd, Kochana Maryś! Listy z Afryki napisane przez samego podróżnika, Afryka Kazika Łukasza Wierzbickiego oraz Polska Kazimierza Nowaka - przewodnik rowerzysty Jacka Łuczaka.

W 2006 roku na dworcu kolejowym w Poznaniu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Kazimierzowi Nowakowi. Obok tablicy znajduje się mapa Afryki, która przedstawia trasę, jaką przemierzył podróżnik.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

79 − 71 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z da.m.wikipedia.org. Należy do domeny publicznej.