1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Marek Krajewski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Marka Krajewskiego

Marek Krajewski to polski pisarz, specjalizujący się w literaturze kryminalnej. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym. Urodził się 4 września 1966 roku we Wrocławiu.

Wykształcenie

Marek Krajewski uczęszczał do IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu. Po zdaniu matury rozpoczął studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Zdobył tytuł magistra i doktora.

Pisarz początkowo podejmował się różnych prac – był sprzedawcą, bibliotekarzem, magazynierem. Objął posadę asystenta w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Następnie pracował jako wykładowca. Pisarstwem zajmuje się od 2007 roku.

Twórczość

Marek Krajewski debiut literacki miał w 1999 roku. Jego pierwszą powieścią kryminalną jest Śmierć w Breslau, należąca do cyklu Eberhard Mock. W skład serii wchodzi 9 tomów: Śmierć w Breslau, Koniec świata w Breslau, Widma w mieście Breslau, Festung Breslau, Dżuma w Breslau, Mock, Mock. Ludzkie zoo, Mock. Pojedynek, Mock. Golem.

Kolejny cykl kryminalny Krajewski stworzył wspólnie z Mariuszem Czubajem. Jest to cykl o nadkomisarzu Jarosławie Patrze.

Trzecia seria składa się z 8 tomów – Głowa Minotaura, Erynie, Liczby Charona, Rzeki Hadesu, W otchłani mroku, Władca liczb, Arena szczurów oraz Dziewczyna o czterech palcach. Głównym bohaterem jest tu komisarz Edward Popielski.

Nagrody

Marek Krajewski został uhonorowany licznymi nagrodami. Otrzymał Paszport „Polityki”, Nagrodę Księgarzy „Witryna”, Nagrodę Wielkiego Kalibru, Nagrodę im. Georga Dehio, a także Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Został również ambasadorem Wrocławia. W 2019 roku Andrzej Duda wręczył mu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Cykl o Eberhardzie Mocku

Do najbardziej znanych książek Krajewskiego zaliczyć z pewnością możemy cykl o Eberhardzie Mocku. Główny bohater to policjant kryminalny, będący miłośnikiem trunków oraz kobiet. Jego metody pracy przez wielu uważane są za kontrowersyjne. W każdym z tomów policjant zajmuje się inną sprawą. Akcja powieści toczy się we Wrocławiu w pierwszej połowie XX wieku.

  • Śmierć w Breslau (1999)
  • Koniec świata w Breslau (2003)
  • Widma w mieście Breslau (2005)
  • Festung Breslau (2006)
  • Dżuma w Breslau (2007)
  • Mock (2016)
  • Mock. Ludzkie zoo (2017)
  • Mock. Pojedynek (2018)
  • Mock. Golem (2019)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 4 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z pl.m.wikimedia.org. Jest na licencji Creative Commons. Autor to Rafał Komorowski.