1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

John George Haigh życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie gorszym przestępcą?

Biografia i życiorys Johna Georgea Haigha

John George Haigh, znany jako Acid Bath Murderer, to angielski seryjny morderca, działający w latach 1943–1949. Ciała ofiar rozpuszczał w kwasie siarkowym. Urodził się 24 lipca 1909 roku w Stamford.

Lata młodości

Dzieciństwo spędził w Outwood. Ojciec jego był inżynierem, matka zajmowała się domem. Rodzice byli zagorzałymi protestantami, należącymi do Bractwa Plymouth. John George Haigh od najmłodszych lat uczył się gry na pianinie. Rozpoczął naukę w Queen Elizabeth Grammar School w Wakefield. Po ukończeniu szkoły odbył praktykę w firmie motoryzacyjnej. A następnie pracował w reklamie i ubezpieczeniach.

Życie prywatne

W wieku 25 lat ożenił się z Beatrice „Betty” Hamer. Małżeństwo nie trwało długo. Parę miesięcy po ślubie John George Haigh trafił do więzienia za oszustwa. W tym czasie jego żona urodziła mu córkę, którą od razu oddała do adopcji.

Oszustwa

Po wyjściu z więzienia Haigh przeniósł się do Londynu, gdzie pracował jako szofer. Następnie udawał adwokata. Okradał swoich klientów z aukcji i sprzedawał je na rynku po zaniżonych cenach. Jego oszustwo zostało wykryte i został skazany na 4 lata więzienia. Po odbyciu kary nadal dopuszczał się oszustw, za które również zastał oskarżony. Odsiadując karę myślał, jak ulepszyć swoje działania. Doszedł do wniosku, że nie może pozostawiać ofiar żywych, a najlepszym sposobem na pozbycie się ciała jest rozpuszczenie go w kwasie siarkowym.

Sposób działania

John George Haigh pierwszego morderstwa dokonał na swoim byłym pracodawcy – Williamie Donaldzie McSwanie, który zajmował się zbieraniem czynszu za nieruchomości. Zwabił go do piwnicy i uderzył w głowę. Ciało umieścił w bębnie i zalał kwasem siarkowym. Po 2 dniach pozostałości wylał do kanału. Przejął po nim jego dom i posadę, a także ukradł czeki. Taki sam los spotkał rodziców McSwana. Zaniepokojeni zaginięciem syna, dopytywali o jego zniknięcie. Haigh musiał się ich pozbyć.

Gdy skończyły mu się pieniądze, które ukradł wcześniejszym ofiarom, znalazł nowy cel – państwo Henderson. Udawał zainteresowanie kupnem ich domu. Poznał ofiary, co ułatwiło mu zwabienie ich w odpowiednie miejsce i zastrzelenie. Ciała również rozpuścił w kwasie. Ostatni raz John George Haigh zabił w 1949 roku. Jego ofiarą była zamożna wdowa. Zaginiecie kobiety zgłosił jej przyjaciel.

Aresztowanie i wyrok

Śledczy wpadli na ślad Haigha. Po przeszukaniu jego warsztatów patolog natknął się na resztki ludzkiego tłuszczu, kamienie żółciowe, kawałek stopy i część protezy zębowej. Morderca przyznał się do zabicia 9 osób, chociaż udowodniono mu tylko 6 zbrodni. Sąd skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 10 sierpnia 1949 roku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 + = 13

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.pl.m.wikipedia.org. Jest na licencji Creative Commons.