1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Joanna Jędrzejczyk życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Joanny Jędrzejczyk

Mistrzyni MMA – Ultimate Fighting Championship w wadze słomkowej, uprawiająca również inne sporty walki – muay tai, kickboxing i boks. Urodzona 18 sierpnia 1987 roku.

Początki kariery

Zanim Joanna Jędrzejczyk rozpoczęła swoją przygodę ze sportami walki, grała w koszykówkę oraz piłkę ręczną. W wieku 16 lat rozpoczęła treningi boksu tajskiego. Pół roku treningów wystarczyło jej do pozostania mistrzynią Polski w tej dyscyplinie.

Ogromne postępy zmotywowały wyjazd do Bangkoku w 2006 roku na mistrzostwa świata. Przegrała w pierwszej rundzie, ale poznała Pawła Słowińskiego, mistrza dyscypliny i, jak się okazało, swojego przyszłego trenera.

Kariera zawodowa

Karierę profesjonalną rozpoczęła w 2009 roku. W latach 2009-2013 zdobyła łącznie 6 złotych medali mistrzostw świata i Europy. W międzyczasie, w 2011 roku, zadebiutowała w boksie podczas Mistrzostw Polski, na poziomie amatorskim, na których zdobyła srebrny medal kategorii lekkiej. Jej ostatnim turniejem w boksie tajskim były mistrzostwa w Tajlandii w roku 2013, po których zdecydowała się na porzucenie tej dyscypliny i start wyłącznie
w walkach MMA. Debiut w tej dyscyplinie miał miejsce rok wcześniej, 19 maja, w wygranym pojedynku przeciwko Sylwii Juśkiewicz. Po kolejnych wygranych walkach, pod koniec roku zajmowała 7 miejsce w kategorii do 55 kilogramów.

W lipcu 2014 roku miał miejsce debiut Polki w UFC (amerykańska organizacja mieszanych sztuk walki). 14 grudnia zdobyła prawo do walki o tytuł mistrzowski w wadze słomkowej, wygrywając pojedynek z Claudia Gadelha. Zwycięską przez nokaut walkę o tytuł stoczyła 15 marca 2015 roku. W czerwcu obroniła tytuł. Federacja UFC sklasyfikowała Polkę w rankingu P4P, który nie zawierał podziału zawodników na kategorie wagowe oraz płeć. Tym samym stała się pierwszą na świecie kobietą w dziesiątce najlepszych zawodników zestawienia.
15 listopada została umieszczona na 1 miejscu rankingu kobiet P4P.

8 lipca 2016 roku obroniła tytuł mistrzowski, federacji UFC. Rok temu obroniła tytuł po raz czwarty, a w 2017 po raz piąty. Tytułu nie udało jej się obronić dopiero 4 listopada 2017 roku, kiedy przegrała z Rose Namujans. Była to jej pierwsza porażka w MMA.
Rok później, 7 kwietnia doszło do rewanżu, który Polka również przegrała.
W 2021 roku Joanna Jędrzejczyk została przez federację usunięta z rankingu UFC w wadze słomkowej. Jej dotychczasowy bilans to 16 wygranych i 4 przegrane.

Działalność pozasportowa

Joanna Jędrzejczyk reklamowała markę Reebok oraz brała udział w kampanii reklamującej dezodoranty marki Medispirant. W 2015 roku wystąpiła w jednym odcinku seriali „Szpital”.
W 2021 roku wystąpiła jako jurorka w programie „Dance Dance Dance”. We współpracy z Przemysławem Osiakiem z "Przeglądu Sportowego", napisała książkę pt. Wojowniczka. Jak stałam się niezwyciężona.

Życie prywatne

Joanna Jędrzejczyk ma dwie siostry, bliźniaczkę Katarzynę oraz starszą Ewę. Jest praktykującą katoliczką. Była zaręczona z piłkarzem, Przemysławem Butą, z którym rozstała się w 2017 roku.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

71 + = 73

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org/, This video, screenshot or audio excerpt was originally uploaded on YouTube under a CC license. Their website states: "YouTube allows users to mark their videos with a Creative Commons CC BY license."