1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Joanna Jabłczyńska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Joanna Jabłczyńska jest polską aktorką telewizyjną, filmową, dubbingową i piosenkarką. Urodziła się 9 grudnia 1985 roku w Warszawie.

Dzieciństwo i młodość

Jako dziecko występowała jako solistka w zespole wokalno-tanecznym Fasolki, z którym po raz pierwszy miała okazję pokazać się w telewizji w programach Tik Tak i Teleranek. Wkrótce została prowadzącą Teleranka, a w następnych latach prowadziła programy młodzieżowe Przymierzalnia i Boutique ITV .

Wykształcenie

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz z powodzeniem złożyła egzamin na radcę prawnego. W październiku 2015 roku została wykładowcą studiów podyplomowych w dziedzinie prawa medialnego i autorskiego na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Pracuje w kancelarii prawnej, jednocześnie spełniając się w karierze aktorki.

Kariera

Jako aktorka serialowa Joanna zadebiutowała w 1999 roku, występując gościnnie w Klanie i Trzech Szalonych Zerach. Kilka lat później rozpoczęła swoją przygodę z serialem Na Wspólnej, a rola Marty Hoffer przyniosła jej ogólnopolską rozpoznawalność i szerokie grono fanów.

W 2004 roku Jabłczyńska wcieliła się w rolę Tosi w hicie kinowym Nigdy w życiu! u boku Danuty Stenki. W kolejnych latach zagrała w filmach, takich jak: Tylko mnie kochaj, Dlaczego nie! oraz Kto nigdy nie żył.
Od początku kariery aktorka udziela swojego głosu w filmach, bajkach oraz grach komputerowych. Dorobek dubbingowy Jabłczyńskiej jest imponujący, ma bowiem na swoim kocie udział w kilkudziesięciu produkcjach. W 2015 roku otrzymała nagrodę za wybitne osiągnięcia w dubbingu filmowym na V Festiwalu Filmów Animowanych „Animocje”. Joanna jest również osobowością telewizyjną, brała udział w wielu telewizyjnych programach rozrywkowych, takich jak Taniec z gwiazdamiJak oni śpiewająAgent – Gwiazdy oraz Twoja twarz brzmi znajomo., Była też jedną z bohaterek programu Mamy cię! (2015) i uczestniczką teleturnieju Big Music Quiz.

Inne działalności

Joanna Jabłczyńska jest kobietą wielu pasji i talentów. Jest aktywną ambasadorką wielu akcji charytatywnych, wpiera finansowo organizacje pomagające dzieciom i często angażuje się w kampanie społeczne. Jest też twarzą wielu kampanii reklamowych. Wystąpiła między innymi w reklamach Wedla, banku City Handlowy, kosmetyków Venus. Jej zdjęcie często pojawia się na okładach kobiecych magazynów life'stylowych i dotyczących zdrowia i urody.

Aktorka jest też zwolenniczką zdrowego trybu życia i aktywności fizycznych. Brała udział w zawodach biegowych czy triathlonowych, interesowała się kolarstwem górskim. Wzięła udział w wielu półmaratonach i rajdach, a jej największym osiągnięciem jest przebiegnięcie prestiżowego maratonu w Nowym Jorku oraz udział w tzw. Diablaku, czyli triathlonie uważanym za najtrudniejszy w Polsce.

Słynąca ze specyficznego głosu aktorka próbowała swoich sił jako piosenkarka, wydając jedną autorską płytę pt. Papparapa. Często występuje w nagraniach piosenek dla dzieci i audiobooków.

Jest współautorką książki Współczesny savoir-vivre dla nastolatków i dwóch innych młodzieżowych książek. Sama napisała książkę o swoim życiu pt. Nigdy dość.

Życie prywatne

Joanna nie lubi opowiadać o swoim życiu osobistym i bardzo chroni swoją prywatność. Często też używa środków prawnych, aby informacji na temat jej życia osobistego było w mediach jak najmniej. Mimo tego aktywnie prowadzi swoje konta w mediach społecznościowych, za pomocą których komunikuje się ze swoimi fanami. Ma starszą siostrę Magdę i przyrodniego brata ze strony ojca.

Wybrana filmografia

  • 1999: Trzy szalone zera – Ola Obrębska
  • 2003–: Na wspólnej – Marta Hoffer
  • 2003: Powiedz to, Gabi – Gośka
  • 2004: Nigdy w życiu! – sąsiadka Jola
  • 2006: Tylko mnie kochaj – kelnerka
  • 2007: Dlaczego nie! – Monika

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

60 − 54 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Autorem zdjęcia jest Jjablczynska. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC 4.0.