codziennie nowe aktualizacje
Jan Komasa życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Jana Komasy
Jan Komasa urodził się 28 października 1981 r. w Poznaniu. Jest polskim reżyserem, pisze również scenariusze do filmów. Jego najpopularniejsze filmy to Miasto 44, Sala samobójców oraz Boże Ciało, które w roku 2020 zdobyło nominację do Oscarów w kategorii film międzynarodowy.
Dzieciństwo i młodość
Syn Wiesława i Giny Komasów. Jego ojciec jest znanym aktorem teatralnym i filmowym, sprawdził się również w roli reżysera teatralnego. Matka Jana to wokalistka i producentka muzyczna. Jan jest najstarszym spośród czworga dzieci Komasów. Wszyscy są zawodowo związani ze światem artystycznym (brat pracuje jako śpiewak operowy, jedna z sióstr jest, podobnie jak matka, wokalistką, a druga jest kostiumografem). Rodzina mieszkała w Poznaniu do 1988 r., później przeniosła się do Warszawy, tam Jan ukończył liceum.
Jan Komasa ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Wcześniej, jako dziecko, uczył się w szkole muzycznej.
Praca reżysera
Swoją przygodę z filmem rozpoczął od realizacji etiudy Fajni, że jesteś (15 minut). Było to w 2003 r., od razu został zauważany przez krytyków i nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Cannes sekcja Cinefondation (zdobył tam 3 miejsce w roku 2004).
W 2005 r., obok Anny Kazejak-Dawid i Macieja Migasa został wyłoniony w konkursie ogłoszonym przez Akson Studio i wyreżyserował jedną z trzech części Ody do radości. Wyreżyserował i nakręcił również dokument Spływ w roku 2007r.
W 2011 r. do kin wszedł film Sala samobójców (Komasa był również autorem scenariusza). Film zdobył ponad 20 nagród, w tym kilka dla samego Komasy (Orły – odkrycie roku, Złote Lwy – wschodząca gwiazda, Off Camera – Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej). Film opowiada historię nastolatka, który przez internetową przyjaźń trafia w sieci do tytułowej „Sali samobójców”. W filmie zagrał jego ojciec Wiesław. Zapowiedziana jest już druga część filmu, którą najprawdopodobniej będzie można obejrzeć już w 2020 r.
W 2014 r. dla uczczenia 70. rocznicy Powstania Warszawskiego wyreżyserował dwa filmy fabularne Powstanie Warszawskie oraz Miasto 44 (napisał również scenariusz). Za film Miasto 44 otrzymał nagrodę Paszport Polityki. Jego najnowszy film, Boże Ciało, do kin trafił w 2019 r. To oparta na faktach historia dwudziestolatka, który po wyjściu z poprawczaka zamiast powrócić do normalnego życia, zaczyna udawać księdza. Film zdobył kilkanaście nagród, w tym nagrodę specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz aż dziewięć Złotych Lwów (między innymi za reżyserię dla Jana Komasy, scenariusz dla Mateusza Pacewicza, rolę drugoplanową dla Elizy Rycembel, nagrodę publiczności i dziennikarzy). Boże Ciało znalazło się wśród pięciu filmów miedzynarodowych nominowanych do Oscara w 2020 r. Pozostałe filmy to: francuscy Nędznicy, hiszpański Ból i blask, południowokoreański Parasite i macedońska Kraina miodu. Tym samym trzydziestoośmioletni Komasa będzie jednym z najmłodszych zdobywców nominacji Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.
Komasa zajmuje się również reżyserią seriali, teledysków i spektakli multimedialnych.
Życie prywatne
Jan Komasa jest żonaty, ma również córkę Maję urodzoną w 2001 r. Jan Komasa został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasług w 2015 r. oraz brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Wybrana filmografia
- 2003: Fajnie, że jesteś, etiuda
- 2005: Oda do radości – nowela Warszawa
- 2007: Spływ – scenariusz i reżyseria2011: Sala samobójców – scenariusz i reżyseria
- 2014: Powstanie Warszawskie - reżyseria
- 2014: Miasto 44 – scenariusz i reżyseria
- 2019: Boże Ciało – reżyseria
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org, jego autorem jest Franciszek Vetulani. Zdjęcie wykorzystano na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International.
Komentarze