1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Nelle Harper Lee życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Nelle Harper Lee

Nelle Harper Lee to amerykańska pisarka i publicystka. Urodziła się 28 kwietnia 1926 roku w Monroeville. Uhonorowana Nagrodą Pulitzera, Prezydenckim Medalem Wolności oraz Narodowym Medalem Sztuk. Znana przede wszystkim z powieści Zabić drozda.

Wykształcenie i praca

Nelle Harper Lee uczęszczała do Monroe County High School w Monroeville. Następnie rozpoczęła naukę w Huntingdon College w Montgomery. Przez kilka lat studiowała prawo na University of Alabama w Tuscaloosa. Przez rok studiowała również na Uniwersytecie Oksfordzkim. Po studiach pracowała w księgarni, a później w biurze linii lotniczych Eastern Air w Nowym Jorku.

Twórczość

Pisarka w swoim dorobku literackim ma 2 powieści – Zabić drozda oraz Idź, postaw wartownika. Ponadto jest autorką artykułów – Love - In Other Words, Christmas to Me i When Children Discover America.

Zabić drozda

Harper Lee zadebiutowała w 1960 roku powieścią obyczajową Zabić drozda. Akcja utworu rozgrywa się w latach 30 XX wieku w małym miasteczku w Stanach Zjednoczonych. Autorka ukazuje życie ludzi w małej mieścinie, porusza problem rasizmu, tolerancji i kryzysu sumienia. Fabuła osnuta jest wokół sprawy sądowej młodego czarnoskórego mężczyzny oskarżonego o gwałt białej dziewczynki. Obrońcą Afroamerykanina zostaje Atticus Finch, który musi udowodnić niewinność klienta i wraz z nim zmierzyć się z uprzedzeniami zacofanej małomiasteczkowej mentalności mieszkańców. Kontynuacją powieści Zabić drozda jest Idź, postaw wartownika. Akcja tu rozgrywa się około 20 lat później, kiedy to Jean Louise Finch – córka prawnika Atticusa, powraca do rodzinnego miasta, aby odwiedzić ojca. Czytelnicy musieli czekać ponad 50 lat na tę pozycję. Po raz kolejny pisarka odniosła ogromy sukces. 

Śmierć

Pod koniec życia Harper Lee miała problemy ze słuchem i wzrokiem, będące skutkiem wylewu. Przebywała w domu opieki. Zmarła podczas snu 19 lutego 2016 roku w Monroeville. Została pochowana przy ojcu i siostrze na cmentarzu w rodzinnym mieście.

Utwory

  • Zabić drozda (1960)
  • Idź, postaw wartownika (2015)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

24 − 19 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z pl.m.wikipedia.org. Należy do domeny publicznej.