1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jan Błachowicz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Jan Błachowicz jest polskim zawodnikiem MMA, grapplerem oraz zawodnikiem boksu tajskiego. Szerzej znany jest jako Cieszyński książę.

Jan Błachowicz - kim jest

Jan Błachowicz przyszedł na świat 24 lutego 1983 r. w Cieszynie. Uznawany jest za jednego z najlepszych polskich zawodników sportów walki. Bierze udział w walkach w kategorii wagowej półciężkiej (Jan Błachowicz waga: 93 kg). Jan Błachowicz MMA zaczął trenować w młodym wieku. Początkowo, jako dziewięciolatek poświęcił się judo. Na pierwszy trening zabrała go matka. Następnie zaangażował się w treningi bokserskie oraz brazylijskiego jiu-jitsu.

Jan Błachowicz - kariera w MMA

Jan Błachowicz pierwszą walkę w swojej sportowej historii stoczył w lutym 2007 r. Kilka miesięcy później walczył już w turnieju KSW Eliminacje, który odbył się we Wrocławiu. Udział w tym turnieju przyniósł mu późniejszy związek z organizacją KSW.

Obecnie związany jest z warszawskim klubem WCA Warszawa. Trenuje tam między innymi z Mariuszem Pudzianowskim, Danielem Omielańczukiem, czy Łukaszem Jurkowskim.

Polski zawodnik jest popularny nie tylko w swojej ojczyźnie, ale również za granicą. Coraz częściej fani szukają fraz: Jan Błachowicz gdzie oglądać, czy Jan Błachowicz wyniki walk. Relację ze starć można oglądać zarówno w internecie, jak i w telewizji, w tym Polsat Sport, czy płatnych platformach Polsat Box Go i UFC Fight Pass.

KSW i UFC

Po raz pierwszy triumfował podczas gali KSW 9, kiedy to pokonał m.in. Antoniego Chmielewskiego.

Polak mierzył się zarówno z zawodnikami z Europy oraz USA. To właśnie w San Diego przytrafiła mu się kontuzja, która zakończyła się operacją więzadeł krzyżowych. Po kilkumiesięcznej przerwie powrócił w 2010 r. na galę KSW 13. Tam zmierzył się m.in. z Wojciechem Orłowskim. Podczas kolejnej, 14. już gali pokonał przez techniczny nokaut w finale Daniela Taberę.

Na KSW 15 został pokonany przez kameruńskiego zawodnika Rameau Thierry Sokoudjou. Podczas kolejnej gali para ponownie spotkała się w oktagonie. 26 listopada 2011 r. triumfował polski zawodnik.

Jego zwycięska passa trwała na KSW 18 (walka z Mario Mirandą) oraz KSW 20 (walka z Hustonem Alexandrem). Mistrzowskiego pasa bronił również w 2013 r. na KSW 22. Starł się wtedy z Chorwatem Gorana Relicia.

Z organizacją UFC związał się w 2014 r. Debiutował zwycięską walką w Szwecji z Ilirą Latifim. Dwie kolejne walki w Krakowie przegrał, podobnie jak starcie z Alexsandrem Gustafssonem w 2016 r.

Dopiero w 2017 r. przerwał pasmo porażek i wygrał cztery walki pod rząd: z Devinem Clarkiem, Jaredem Cannonierem, Jimim Manuwą, Nikitą Kryłowem.

W 2019 r. stanął do wyjątkowo głośnego starcia. Na gali UFC Jan Błachowicz walkę o pas stoczył z Thiago Santosem. Przegrał przez nokaut techniczny.

Po tytuł mistrza organizacji UFC sięgnął w 2020 r. pokonując w drugiej rundzie Dominica Reyesa. Rok później obronił tytuł.

W 2022 r. mierzył się z kontuzją kręgosłupa. Ból w odcinku szyjnym zmusił go do wycofania się z rozgrywek na kilka miesięcy.

Jan Błachowicz - rekord i osiągnięcia

Mistrz Konfrontacji Sztuk Walki (KSW) w latach 2011-2014 w wadze półciężkiej. Jan Błachowicz UFC walki zaczął rozważać dopiero w 2014 r. Sześć lat później został mistrzem tej amerykańskiej organizacji (również w wadze półciężkiej).

Jan Błachowicz ranking UFC od kilku lat nieustannie podbija. W kategorii wagi półciężkiej plasowany jest w pierwszej dziesiątce zawodników, najwyższe dotychczas, trzecie miejsce zajął w 2018 r. Tym samym został najwyżej plasowanym polskim zawodnikiem w historii. Kształt rankingu ustalany jest przez dziennikarzy i przedstawicieli mediów.

Laureat nagrody Heraklesa w latach 2018 i 2019 w kategorii Zawodnik Roku.

Jan Błachowicz - życie prywatne

Jest absolwentem technikum budowlanego. Prywatnie przyjaźni się z Tomaszem Drwalem, byłym zawodnikiem UFC.

Jan Błachowicz, żona oraz ich syn Jan mieszkają w Warszawie. Chłopiec przyszedł na świat 15 grudnia 2020 r. Partnerką Błachowicza jest Dorota Jurkowska. Brat kobiety, Łukasz Jurkowski, również jest zawodnikiem MMA. Dorota jest też jego agentką. Para poznała się w 2007 r. w czasie gali KSW.

Jan Błachowicz majątek zgromadził dzięki udziałowi w walkach oraz wpływom od sponsorów. Obecnie jest jednym z lepiej opłacanych zawodników. Za pojedyncze spotkanie może otrzymać nawet honorarium w wysokości ponad 5 mln zł.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

11 + = 14

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://commons.wikimedia.org/, autorem jest MMAnytt. Użyto na podstawie Creative Commons Attribution 3.0 Unported license.