codziennie nowe aktualizacje
James Cameron życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Jamesa Camerona
James Cameron urodził się 16 sierpnia 1954 roku w Kapuskasing niewielkim mieście w Kanadzie. Jest uznanym reżyserem filmowym.
Dzieciństwo i młodość
Syn Shirley Lowe i Phillipa Camerona. Ma szkockie korzenie. Jego rodzina przeprowadziła się do Kalifornii w USA, kiedy miał zaledwie 16 lat. Na Kalifornijskim Uniwersytecie Stanowym studiował fizykę i literaturę angielską, chociaż już wtedy fascynował go film. Zanim zajął się reżyserią pracował jako kierowca ciężarówki.
Jego idolem i inspiracją był Stanley Kubrick oraz George Lucas.
Kariera reżysera
Na początku lat 80. zainteresowała się nim wytwórnia filmowa New World Pictures, gdzie początkowo pracował na stanowisku asystenta reżysera. W 1981 roku dostał szansę wyreżyserowania filmu Pirania II. Niestety spór z producentem sprawił, że Cameron został odsunięty od produkcji.
Pierwszy film, który przyniósł mu prawdziwe uznanie i dobre opinie krytyków to Terminator z 1984 roku. W główną rolę wcielił się Arnold Schwarzenegger, który zagrał tytułowego cyborga. Cameron twierdził, że pomysł na film oparty jest na podstawie jego snu. Jednak tuż po premierze Terminatora, jako twórca pozwany został za kopiowanie serialowych wątków ze scenariuszy Harlana Ellisona.
W 1986 roku wyreżyserował fantastycznonaukowy film Obcy – decydujące starcie. To druga część Obcego Ridley’a Scotta. W 1991 roku powrócił do Terminatora i nakręcił jego drugą część (Terminator 2: Dzień sądu).
Cameron słynie z bardzo kosztownych produkcji.
Produkcja Titanica
Jego zdecydowanie najgłośniejszym i najbardziej nagradzanym filmem jest Titanic (1997 r.), który zdobył aż 11 Oscarów (w tym dla najlepszego reżysera). Co ciekawe Titanic powstał na bazie scenariusza Camerona. Główne role zagrali w nim Kate Winslet (nominowana do Oscarów za najlepszą rolę kobiecą) oraz Leonardo DiCaprio. Ciekawostką może być fakt, że koszt produkcji filmu wyniósł około 200 mld dolarów, mimo to film znajduje się na liście najbardziej dochodowych produkcji filmowych.
Późniejsza kariera
Po gigantycznym sukcesie Titanica (pierwszym filmie w historii kina, który zarobił ponad 2 mld dolarów) Cameron zajął się produkcję filmów dokumentalnych, głównie poświęconych tematyce podwodnej. Wyprodukował dziewięć takich filmów. Twierdzi, że to doświadczenie przygotowało go do produkcji (był reżyserem i scenarzystą) Avatara. Film powstał 12 lat po premierze Titanica, jest to fantastycznonaukowa produkcja nakręcona w technice trójwymiarowej. Cameron otrzymał za niego nominację do Oscara w kategorii najlepszy reżyser, ponadto zdobył w tej kategorii Złoty Glob. James Cameron w planach ma nakręcenie kolejnych części Avatara.
W 1993 roku powstała firma Digital Domain, która zajmuje się produkcją efektów specjalnych. Z nich właśnie zasłynęły produkcje Camerona.
Życie prywatne
Był pięciokrotnie żonaty. Pierwsze cztery małżeństwa zakończyły się rozwodem: Sharon Williams (1978-1984), Gale Anne Hurd (1985-1989), Kathryn Bigelow (1989-1991), Linda Hamilton (1997-1999). Z Lindą Hamilton ma córka Josephine Archer. Ostatnie małżeństwo z Suzy Amis (2000 r.) Trwa do dzisiaj. Mają trzy córki: bliźniaczki Claire oraz Elizabeth Rose.
Jest znany ze swojej działalności ekologicznej (widać to w jego filmach), pasjonuje się oceanologią, jest weganinem.
Wybrana filomgrafia
- 1978: Xenogenesis - reżyser, scenarzysta, producent
- 1981: Pirania II: Latający mordercy - reżyser
- 1984: Terminator - reżyser, scenarzysta
- 1985: Rambo II - scenarzysta
- 1986: Obcy - decydujące starcie - reżyser, scenarzysta
- 1989: Otchłań - reżyser, scenarzysta
- 1991: Terminator II: Dzień sądu - reżyser, scenarzysta, producent
- 1994: Prawdziwe kłamstwa - reżyser, scenarzysta, producent
- 1997: Titanic - reżyser, scenarzysta, producent
- 2009: Avatar - reżyser, scenarzysta, producent
- 2011: Sanctum - producent
- 2019: Terminator: Mroczne przeznaczenie - producent
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org, jego autorem jest Natasha Baucas. Zdjęcie wykorzystano na podstawie licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic.
Komentarze