1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Hernán Cortés życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Życiorys i biografia Hernána Cortésa

Właściwie Hernán Cortés de Monroy Pizarro Altamirano, marqués del Valle de Oaxaca, uczestnik hiszpańskich wypraw zbrojnych, zasłynął jako zdobywca Meksyku.

Młodość

Cortez (w takim zapisie jego nazwisko funkcjonuje w Polsce) urodził się w Medellin w 1485 roku. Kiedy miał niespełna dwadzieścia lat przybył do Indii Zachodnich na wyspę Hispaniola. Brał udział w wyprawie Diega Velazqueza na początku XVI wieku. Jej celem było zdobycie Kuby. Cortez zamieszkał tam i spędził na Kubie aż 8 lat, pracując jako sekretarz przewodniczącego wyprawy. W tym okresie podróżnik zawarł także związek małżeński z Cataliną Xuarez.

Podbój Meksyku

Cortez opuścił wyspę, gdy rozeszła się informacja o drogocennych złożach po drugiej stronie morza. Wówczas Cortez ruszył do wybrzeży Meksyku – był tam w 1519 roku. Próbował pertraktować z Aztekami w imieniu króla Karola, jednak ci nie byli nastawieni przyjaźnie. Po kilkumiesięcznych walkach i starciach załogi Corteza z tubylcami, doszło do zawarcia przymierza. Stolicę Azteków – Tenochtitlan podróżnik zdobył w listopadzie 1519 roku. Hiszpanie zamieszkali w wystawnym pałacu, jednak większość lokalnej ludności była kanibalami, co przerażało Europejczyków.

Obecność Corteza i jego świty wzbudzała jednak w mieście ciągłe napięcie. W wyniku różnych nieporozumień doszło do krwawych walk między Aztekami a Hiszpanami, w wyniku których większa część hiszpańskiej armii poległa, a ciała żołnierzy posłużyły Indianom jako ofiara dla bogów.

Cortez nie chciał jednak rezygnować z opanowania miasta i na jakiś czas wycofał się do Tiaxcala – terenów innych plemion, gdzie witano go jako bohatera. W 1521 roku udało mu się zorganizować arię, z którą ruszył na aztecką ulicę. Cortez zdobył to imperium i przez wiele lat pozostawał jego władcą. Nazywał te tereny „Nową Hiszpanią”. Odbudował miasto, nadając mu nazwę Meksyk.

Życie prywatne

Odkrywca ożenił się dwa razy. Kiedy zmarła jego pierwsza żona – wspomniana Catalina Xuarez, poślubił Juanę de Zuñig i miał z nią troje dzieci. Oprócz tego przeżył kilka związków nieformalnych, z tych związków również miał kilkoro potomków. Cortez zmarł 2 grudnia 1547 roku w Castilleja de la Cuesta.

Legenda Corteza

Hernán Cortés w historii jest oceniany dwojako. Z jego postacią związanych jest również wiele legend. Niektórzy uważają go za geniusza strategii i taktyki, które pozwoliły mu pobić Meksyk. Czyny Hiszpana zostały opisane we wspomnieniach autorstwa Bernala Díaza del Castillo – dominikańskiego duchownego, który spędził dużą część swojego życia w Nowym Świecie. Krytycznie odnosił się do metod stosowanych przez hiszpańskich kolonizatorów.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

77 + = 83

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie domeny publicznej; autor zdjęcia: nieznany