1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Grażyna Torbicka życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym dziennikarzem?

Życiorys i biografia Grażyny Torbickiej

Grażyna Torbicka jest polską dziennikarką i prezenterką. Urodziła się 24 maja 1959 roku w Pszczynie.

Wykształcenie

Ukończyła studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Kariera

W 1985 roku rozpoczęła pracę w Telewizji Polskiej, gdzie została gospodynią programu Sportowa niedziela. Następnie pracowała w dziale literackim Teatru Telewizji. W roli konferansjerki zadebiutowała podczas 23. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Od tego czasu prowadziła i nadal prowadzi najważniejsze gale i wydarzenia artystyczne emitowane na antenie Telewizji Polskiej. W 1994 roku po raz pierwszy została nagrodzona statuetką Wiktora, a już pięć lat później otrzymała pierwszą Telekamerę. W latach 1994 -2016 była współautorką programu Kocham Kino, w którym relacjonowane były wydarzenia z najważniejszych festiwali filmowych na świecie i zapowiadane premiery filmowe. Jej wielka wiedza na temat kinematografii pozwoliła jej na objęcie stanowiska Dyrektora Artystycznego Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym. 

Profesjonalizm, talent i zaangażowanie prezenterki przyczyniło się do jej wielkiego sukcesu w telewizji. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. W 2002 roku została laureatką Złotej Telekamery, a rok później SuperWiktora. Otrzymała nagrodę Rankingu osobowości TVP, statuetkę Róż Gal oraz odznaczenia: Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

W 2016 roku dziennikarka postanowiła zakończyć współpracę z TVP i zacząć udzielać się w innych, bardziej niezależnych projektach. Przeniosła się do stacji TVN, gdzie realizuje kolejne produkcje. Prowadzi autorski program Grażyna Torbicka zaprasza. Od 2019 roku prowadzi audycje Kocham cię kino w Radiu Zet.

Aktorstwo

Dziennikarka nieraz próbowała swych sił w aktorstwie. Ma na swoim koncie kilka ról w filmowych i serialowych produkcjach, takich jak: Młode Wilki, Gwiazdy czy M jak Miłość.

Życie prywatne

Dziennikarka bardzo ceni swoją prywatność i niechętnie dzieli się szczegółami ze swojego życia osobistego. Jej mamą jest znana prezenterka telewizyjna, Krystyna Loska. W 1981 roku Grażyna wyszła za mąż za kardiologa, Adama Torbickiego, a ich małżeństwo trwa do dziś.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

90 − = 80

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Sławek.