1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Georges Bizet życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym kompozytorem?

Biografia i życiorys Georges Bizet

Georges Bizet, a właściwie Alexandre-César-Léopold Bizet urodzony 25 października 1838 r. w Paryżu, francuski kompozytor muzyki klasycznej, twórca wielu znanych na całym świecie oper.

Dzieciństwo i młodość

Georges od początku był związany z muzyką – matka była pianistką, ojciec kompozytorem i nauczycielem śpiewu. Edukacja muzyczna chłopca rozpoczęła się w domu, a mając 10 lat został przyjęty do konserwatorium muzycznego w Paryżu. Uczył się gry na fortepianie i organach, a także komponować u Jacques’a Fromentala Halévy’ego. 4 lata później uznawany był za wybitny talent pianistyczny, zajął się również komponowaniem. W 1855 napisał popularną do dziś Symfonię C-dur, dwa lata później powstała operetka Le Docteur Miracle, pierwszy większy sukces kompozytora. Dzięki nagrodzie – Grand Prix de Rome, Bizet wyjechał na stypendium do Włoch, gdzie dalej tworzył i rozwijał swoje umiejętności. Powstała tam m.in. opera Don Procopio (lata 1858-59), Te Deum (1858 r.) o charakterze religijnym, a także oda Vasco da Gama na chór i orkiestrę (l859-60). Pobyt we Włoszech przerwała choroba matki. Dzieła, które powstały już we Francji, to m.in. Les pêcheurs de perles, La jolie fille de Perth, czy Djamileh.

Życie prywatne

W 1869 r. Georges Bizet ożenił się z Geneviève, córką swojego nauczyciela kompozycji, Halévy’ego. Gdy wybuchła wojna francusko-pruska, został powołany do Gwardii Narodowej, gdzie służył w latach 1870-71. Z racji krytycznego przyjęcia swoich dzieł, aby utrzymać rodzinę zajmował się również aranżowaniem utworów muzycznych innych kompozytorów, udzielaniem lekcji gry na fortepianie. Praca ponad siły zwłaszcza w ostatnich latach życia mocno nadwyrężyła jego zdrowie.

Carmen

Najbardziej znane dzieło Georges’a Bizeta powstało na zamówienie Opery Comique i zostało wystawione 3 marca 1875 r. Pierwsze przedstawienie nie odniosło jednak sukcesu, głównie z powodów obyczajowych, gdyż kompozytor złamał dotychczasową tradycję czerpania tematyki ze świata mitów i wyższych sfer społecznych. Tytułowa Carmen była robotnicą, a w dodatku Cyganką, a główny bohater męski Don Jose – żołnierzem. Muzyka została określona zaś jako bezbarwna, pozbawiona romantyzmu i dystynkcji. Dopiero po premierze w Wiedniu w październiku tego roku, Carmen zdobywała coraz większą popularność.

Śmierć

Bizet zmarł 3 czerwca 1875 r. w podparyskiej miejscowości Bougival, w wyniku ataków serca będących powikłaniami po anginie. Jest pochowany na cmentarzu Père Lachaise, w pobliżu m.in. Rossiniego i Chopina. Niedoceniony za życia, dopiero po śmierci zyskał nieśmiertelną sławę, a jego utwory do dziś stanowią wręcz żelazny repertuar wielu oper na całym świecie.

Najważniejsze dzieła

  • I Symfonia C- dur – 1855 r.
  • Doktor Miracle (Le docteur Miracle) – 1857 r.
  • Don Procopio – napisana ok. 1859 r.
  • Poławiacze pereł (Les Pêcheurs de perles) – 1863 r.
  • Piękne dziewczę z Perth (La jolie fille de Perth) – 1866 r.
  • Suita orkiestrowa Roma - 1866-1868 r.
  • Djamileh – 1872 r.
  • Carmen – 1875 r.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 8

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org Autor: Étienne Carjat, zdjęcie wykorzystane na podstawie domeny publicznej