codziennie nowe aktualizacje
Gioacchino Rossini życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Gioacchino Rossini
Gioacchino Rossini to włoski kompozytor operowy, urodzony 29 lutego 1792 r. Najważniejsze dzieła z 39 stworzonych oper: Cyrulik Sewilski, Wilhelm Tell.
Młodość i edukacja
Gioancchino urodził się 29 lutego 1792 we włoskim Pesaro w rodzinie o muzycznych tradycjach. Jego matka była śpiewaczką, ojciec – miejskim trębaczem. Edukację muzyczną rozpoczął bardzo wcześnie, ucząc się śpiewu, a także gry na wiolonczeli i waltorni. Mając 15 lat rozpoczął naukę w bolońskim liceum muzycznym, przyswajając tam zasady kompozycji. Poświęcał też czas na indywidualne poszerzanie wiedzy – badał strukturę dzieł muzycznych swoich ulubionych twórców m.in. Haydna i Mozarta.
Kariera kompozytorska
Mając 18 lat porzucił szkołę, gdy nadarzyła się możliwość wystawienia w Mediolanie pierwszej opery. Weksel małżeński osiągnął duży sukces i zapoczątkował owocną karierę autora. W następnych latach mimo młodego wieku komponował opery dla wielu włoskich teatrów. W 1813 r. po wystawieniu dwóch z nich Taknred i Włoszka w Algierze Gioacchino otrzymał stały kontrakt w weneckiej operze, zobowiązujący go do pisania dwóch oper rocznie.
Jedno z najważniejszych dzieł Rossiniego: Cyrulik sewilski został wystawiony w 1816 r. w Rzymie. Co ciekawe, kompozytor stworzył całą operę w 22 dni (według różnych źródeł nawet 12-13 dni!), a ona sama dość szybko zyskała serca publiczności i grywana jest do dziś w wielu operach świata jako stały element repertuaru. Jej cechy charakterystyczne to mistrzowska konstrukcja, lekkość i właściwe kompozytorowi poczucie humoru.
Podróże i późniejsza twórczość
W 1823 r. kompozytor wyruszył w podróż po Europie, celem jego wyjazdu był Londyn i przede wszystkim Paryż, ówczesne centrum światowej opery. Rok później został dyrektorem Théatre Italien w tym mieście, a po zakończeniu kontraktu zajmował także urząd królewskiego kompozytora i głównego inspektora nauki śpiewu. Opery powstałe w tym czasie to m.in. Hrabia Ory i Wilhelm Tell. Było to najważniejsze i jednocześnie ostatnie dzieło operowe Rossiniego, który mimo pozytywnego przyjęcia sam nie był zadowolony ze swojej pracy i do końca życia zaprzestał komponowania utworów z tego gatunku muzycznego.
Późniejszy etap pracy zawodowej to nieliczne dzieła muzyczne, np. Stabat Mater, Grzechy starości, czy Mała Msza uroczysta. Pracował również jako pedagog w Bolońskim liceum muzycznym, mieszkał pewien czas we Florencji, by pod koniec życia osiąść w podparyskiej willi w Passy.
Życie prywatne i śmierć
W 1821 r. Rossini poślubił śpiewaczkę Isabelle Colbran, którą po kilku latach zostawił jednak dla kochanki Olympe Pélissier. Została ona drugą żoną Rossiniego, po śmierci Isabelle. Biografowie opisywali Gioacchino jako człowieka o błyskotliwym poczuciu humoru i bardzo towarzyskiego. Mimo licznych sukcesów cierpiał on jednak na depresję i był przekonany o zmarnowaniu życia i talentu, czego dawał wyraz zwłaszcza pod koniec życia.
Gioacchino Rossini zmarł 13 listopada 1868 r. w swojej willi, pochowany pierwotnie we Francji. 20 lat później jego zwłoki ekshumowano i uroczyście przeniesiono do bazyliki we Florencji.
Najważniejsze dzieła Rossiniego
Opery:
- Weksel małżeński 1810
- Tankred 1813
- Włoszka w Algierze 1813
- Cyrulik Sewilski 1816
- Semiramida 1823
- Wilhelm Tell 1829
Inne:
- Stabat Mater
- Mała Msza uroczysta
- Grzechy starości
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org, użyte na podstawie licencji własności publicznej. Autor: Étienne Carjat
Komentarze