1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Emilia Clarke życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Życiorys i biografia Emilii Clarke

Emilia Clarke jest brytyjską aktorką. Urodziła się 23 października 1986 roku w Londynie.

Wykształcenie

Studiowała w Drama Centre w Londynie, którą skończyła w 2009 roku.

Kariera

Aktorstwem interesowała się już od najmłodszych lat - a było to spowodowane zawodem ojca, który był inżynierem dźwięku w teatrze. Emilia zaczęła się uczyć gry na gitarze, flecie i fortepianie oraz występować w szkolnych musicalach. Na srebrnym ekranie zadebiutowała w 2009 roku w serialu Doctors, a rok później zagrała w filmie telewizyjnym Atak dinozaurów.

Przełom w jej karierze nastąpił bardzo szybko, bo już w 2011 roku, gdy dołączyła do obsady serialu Gra o tron. Wcieliła się w rolę Daenerys Targaryen, jednej z głównych postaci, która jak się okazało miała kluczowe znaczenie dla fabuły całej serii. Za tę kreację była nominowana do nagród Emmy, Satelity, Saturna, People’s Choice, MTV i SAG. Emisję serialu zakończono w 2019 roku, a rola w tej superprodukcji telewizyjnej stała się przepustką do wielkiej kariery Emilii. Wystąpienie w superprodukcji HBO przyniosło jej rozgłos i rzesze fanów na całym świecie. Wkrótce posypały się kolejne propozycje współpracy. Jeszcze w czasie grania w Grze o tron zagrała w kilku produkcjach, takich jak: brodwayowski Dom Hemingway, filmie sensacyjnym z Arnoldem Schwarzeneggerem Terminator: Genisys czy thrillerze Głosy ze ściany. W 2016 roku Clarke wystąpiła w dramacie Zanim się pojawiłeś, który odniósł duży sukces komercyjny. Dwa lata później pojawiła się w kolejnym kinowym hicie Han Solo: Gwiezdne wojny – historie. Ostatnimi przedsięwzięciami z udziałem tej utalentowanej aktorki była świąteczna komedia Last Christmas i film sensacyjny Poza podejrzeniem z 2019 roku oraz horror Murder Manual z roku 2020.

Problemy zdrowotne

W 2011 roku w wyniku pęknięcia tętniaka doznała krwotoku. Dwa lata później przeszła operację usunięcia drugiego tętniaka.

Działalność charytatywna

Aktorka założyła fundację Same You działającą na rzecz pomocy osobom po urazach mózgu. Aktywnie angażuje się też w działania na rzecz chorych na depresje - pomaga organizacji Samarytanie oraz jest patronem organizacji non-profit Open Door.

Życie prywatne

Aktorka niechętnie wypowiada się publicznie o swoim życiu osobistym. Od lipca 2012 do marca 2013 roku spotykała się z Sethem MacFarlane'em. W 2015 roku była związana z Jaiem Courtney'em. Relacja przetrwała tylko kilka miesięcy. Nie wiadomo, czy obecnie serce aktorki jest zajęte.

Wybrana filmografia

 • 2009: Drop the Dog – Julie
 • 2012: Shackled – Malu
 • 2012: Spike Island – Sally
 • 2011: Gra o tron – Daenerys Targaryen
 • 2013: Dom Hemingway – Evely
 • 2015: Terminator: Genisys – Sarah Connor
 • 2016: Zanim się pojawiłeś – Lou Clark
 • 2017: Głosy ze ściany – Verena
 • 2018: Han Solo: Gwiezdne wojny – historie – Qi’ra
 • 2019: Last Christmas – Kate
 • 2019: Poza podejrzeniem – Susan Smith

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + 9 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Gage Skidmore