1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Elżbieta Cherezińska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Elżbiety Cherezińskiej

Elżbieta Cherezińska to polska pisarka, specjalizująca się w literaturze pięknej i powieści historycznej. Z wykształcenia teatrolog. Urodziła się 9 października 1972 roku w Pile.

Wykształcenie

Elżbieta Cherezińska studiowała na Wydziale Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Kilka lat po ukończeniu studiów zostało przyznane jej stypendium im. Jerzego Koeniga dla absolwentów Akademii Teatralnej.

Twórczość

Pisarka debiutowała w 2005 roku biografią Szewacha Weissa – Z jednej strony, z drugiej strony. Książka powstała we współpracy z Szewachem Weissem. 12 opowiadań jest autorstwa Cherezińskiej, zaś 12 tekstów publicystycznych napisał Weiss. Kolejną pozycją w dorobku pisarki jest Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum. Cherezińska tworząc tę pozycję wzorowała się na pamiętnikach sekretarki działacza syjonistycznego Chaima Mordechaja Rumkowskiego. Książka przedstawia getto żydowskie w Łodzi.

W 2009 roku ukazał się pierwszy tom cyklu Północnej drogi. Serię rozpoczyna Saga Sigrun, kolejne części to Ja jestem Halderd, Pasja według Einara oraz Trzy młode pieśni. Akcja sagi toczy się w Norwegii. Przypada na epokę wikingów – przełom X i XI wieku. Trzy lata później pisarka rozpoczęła nowy cykl Odrodzone królestwo, który składa się z 4 tomów – Korona śniegu i krwi, Niewidzialna korona, Płomienna korona i Wojenna korona. Akcja powieści rozpoczyna się w XIII wieku, w czasie rozbicia dzielnicowego w Polsce. Przedstawia losy naszego kraju oraz walkę o władzę.

W twórczości Cherezińskiej znalazły się również następujące pozycje: Gra w kości, Legion, Turniej cieni oraz cykl Harda.

Nagrody

Pisarka za swoją twórczość została uhonorowana nagrodami. Powieść Niewidzialna korona otrzymała tytuł „Najgorętszej książki lata”, a Legion stał się Książką Roku 2013. W 2018 roku Cherezińska dostała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ciekawostki

Producenci filmowi mają w planach przeniesienie książek Cherezińskiej na ekran. Najpierw zekranizowana ma zostać Harda, do której scenariusz napisze sama autorka.

Książki Elżbiety Cherezińskiej mają licznych fanów w całej Polsce, wśród nich znajdziemy prezydenta Andrzeja Dudę i jego żonę Agatę Kornhauser-Dudę.

Wybrane utwory

  • Z jednej strony, z drugiej strony (2005)
  • Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum (2008)
  • Gra w kości (2010)
  • Legion (2013)
  • Turniej cieni (2015)
  • Harda (2016)
  • Królowa (2016)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 2 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z pl.m.wikipedia.org. Jest na licencji Creative Commons.