1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Dwayne Johnson życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Życiorys i biografia Dwayne'a Johnsona

Dwayne Johnson jest amerykańskim aktorem i wrestlerem. Urodził się 2 maja 1972 roku w Hayward.

Wykształcenie

W 1995 ukończył studia ze stopniem Bachelor of General Studies z kryminologii i fizjologii.

Kariera wrestlerska

Urodził się w rodzinie zawodowych wrestlerów. Zarówno jego dziadek ze strony matki, jak i ojciec, Rocky Johnson, byli profesjonalnymi amerykańskimi zapaśnikami. Nie dziwne więc, że Dwayne w wieku 23 lat poszedł w ich ślady. Swoją pierwszy kontrakt podpisał w 1995 roku. Początkowo występował pod pseudonimem Rocky Maivia, a na ringu pokonywał coraz to trudniejszych przeciwników. W 1997 roku zmienił pseudonim na The Rock i bardzo szybko stał się gwiazdą tej dyscypliny, a na widowni oraz przed telewizorami gromadził rekordową liczbę widzów. W wieku 26 lat stał się najmłodszym mistrzem tego sportu na arenie międzynarodowej.

Kariera aktorska

Marzeniem młodego utalentowanego wrestlera była kariera aktorska. Nie ulegało wątpliwości, że Dwayne posiadał niezwykłą charyzmę i talent sceniczny, które pomagały mu w pracy zawodowego wrestlera. Nie bał się więc spróbować swych sił w innej branży i przyjął propozycję zagrania w filmie przygodowym Mumia powraca w 2001 roku. Swoim występem zdobył bardzo pozytywne recenzje zarówno widzów, jak i krytyków filmowych. Już rok później ponownie wcielił się w rolę Króla Skorpiona w produkcji Król Skorpion, a magazyn „Entertainment Weekly” umieścił go na liście najbardziej obiecujących aktorów i aktorek. W 2007 roku zagrał główną rolę w dramacie Plan gry, gdzie wcielił się postać gwiazdy futbolu. W następnym roku zagrał w filmach Dorwać Smarta ze Steve’em Carrellem i Anne Hathaway i Górze czarownic. W 2011 roku pojawił się po raz pierwszy jako Luke Hobbs w piątej części serii filmów akcji Szybcy i wściekli i to właśnie ten angaż przyniósł mu największą popularność i stał się przełomem w karierze aktora. Bardzo szybko wszedł do grona pierwszoligowych aktorów w Hollywood. Zaczął pojawiać się filmach przygodowych, takich jak Podróż do wnętrza Ziemi, czy Podróż na Tajemniczą Wyspę, a wszystkie projekty, w których brał udział stawały się kasowymi hitami.W kolejnych latach zagrał w takich produkcjach jak: Hercules, kolejne kontynuacje Szybkich i wściekłych, San Andreas oraz Jumanji: Przygoda w dżungli. Ten ostatni, mimo że był sequelem filmu z 1995 roku, stał się jednym z najbardziej nieoczekiwanych kasowych przebojów dekady i w 2019 roku doczekał się kontynuacji, w której oczywiście wystąpił The Rock. Zagrał również w takich filmach jak Rampage: Dzika furia, czy Baywatch. Słoneczny patrol. Podkładał również głos postaci Maui w filmie animowanym Disneya Vaiana: Skarb oceanu. Filmografia gwiazdora stale się powiększa, a on sam nie daje o sobie zapomnieć. W 2019 roku zajął pierwsze miejsce na liście najlepiej zarabiających aktorów przygotowanej przez magazyn Forbes z wynagrodzeniem wynoszącym aż 89,4 mln dolarów rocznie. W kolejnym roku powtórzył swój sukces, ponownie znajdując się na samym szczycie zestawienia, udowadniając tym samym, że nie mając aktorskiego wykształcenia można być najlepiej opłacaną gwiazdą kina.

Życie prywatne

W 1997 Johnson ożenił się z Dany Garcią, z którą ma córkę, Simone Alexandre. Niestety małżeństwo nie przetrwało próby czasu i w 2007 roku para ogłosiła, że jest w separacji, a już rok później sfinalizowała rozwód. Jeszcze przed rozwodem z Daną Dwayne związał się z o 12 lat młodszą Lauren Hashian, którą poznał w 2006 roku na planie filmowym. W 2015 roku parze urodziła się pierwsza córka, Jasmine, a dwa lata później powitali na świecie drugą pociechę, Tianę Gię. Dwayne i Lauren pobrali się 18 sierpnia 2019 roku na Hawajach. The Rock otwarcie mówi o swoim przywiązaniu do rodziny, nie ukrywając przy tym swojego życia prywatnego. Jego profil na Instagramie obfituje w treści związane własnie z życiem osobistym. Często publikuje zdjęcia z ważnych wydarzeń w jego życiu, podkreślając tym samym swoją wdzięczność za rodzinę, zdrowie czy udane życie zawodowe. Dzieli się także swoimi przemyśleniami oraz filozofią i etyką pracy oraz treningów. Aktor jest uważany za jednego z najsympatyczniejszych gwiazd w show-biznesie, słynie z przyjaznego podejścia do życia i ludzi. Zwraca uwagę na ważne problemy społeczne, wspiera potrzebujących i zachęca innych do pomocy. W 2006 roku założył fundację The Rock Foundation, która pomaga dzieciom na całym świecie. Współpracuje z amerykańskim Czerwonym Krzyżem i The Make-A-Wish Foundation.

Wybrana filmografia

 • 2001: Mumia powraca – Mathayus – Król Skorpion
 • 2002: Król Skorpion – Mathayus – Król Skorpion
 • 2003: Witajcie w dżungli – Beck
 • 2004: Z podniesionym czołem – Chris Vaughn
 • 2006: Koniec świata – Boxer Santaros
 • 2006: Gang z boiska – Sean Porter
 • 2008: Dorwać Smarta – Agent 23
 • 2009: Góra Czarownic – Jack Bruno
 • 2010: Dobra wróżka – Derek Thompson
 • 2011: Szybcy i wściekli 5 – Luke Hobbs
 • 2012: Podróż na Tajemniczą Wyspę – Hank Parsons
 • 2013: Infiltrator – John Matthews
 • 2013: Sztanga i cash – Paul Doyle
 • 2013: Szybcy i wściekli 6 – Luke Hobbs
 • 2014: Herkules – Herkules
 • 2015: Szybcy i wściekli 7 – Luke Hobbs
 • 2016: Agent i pół – Bob Stone / Robbie Weirdicht
 • 2017: Szybcy i wściekli 8 – Luke Hobbs
 • 2017: Baywatch. Słoneczny patrol – Mitch Buchannon
 • 2017: Jumanji: Przygoda w dżungli – doktor Smolder Bravestone
 • 2018: Rampage: Dzika furia – Davis Okoye
 • 2019: Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw – Luke Hobbs
 • 2019: Jumanji: Następny poziom – doktor Smolder Bravestone

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + 8 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Eva Rinaldi