1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Cher życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Życiorys i biografia Cher

Cher, a właściwie Cherilyn Sarkisian, jest amerykańską piosenkarką. Urodziła się 20 maja 1946 roku w El Centro w stanie Kalifornia.

Kariera muzyczna

W 1962 roku poznała Salvatore’a Bono, znanego w branży muzycznej pod pseudonimem Sonny. Mężczyzna był asystentem producenta Phila Spectora i wkrótce zauważył jej talent. Pierwszy utwór, Ringo I Love You, nagrała pod pseudonimem Bonnie Jo Mason. W 1965 roku powstał słynny duet Sonny&Cher. Ich pierwszy wspólny album Look at US szybko zyskał popularność za sprawą singla I Got You Babe, który podbił wszystkie listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Był to przełom w karierze młodej piosenkarki, która bardzo szybko nabrała rozpędu. Duet otrzymał nawet własny program komediowy The Sonny & Cher Comedy Hour na antenie BBC. Utwory, które w tamtym okresie zapewniły popularność piosenkarce to między innymi: Do You Wanna Dance?Love is Strange oraz Let the Good Times Roll. Po ostatecznym rozpadzie małżeństwa, Cher zdecydowała się karierę solową - miała już na koncie dwie samodzielnie nagrane płyty. W 1988 roku wydała album Cher, a kolejna płyta - Heart of Stone - okazała się wielkim sukcesem. Krążek zawierał jednen z najsłynniejszych utworów wokalistki - If I Could Turn Back Time. W 1989 roku nagrała płytę Believe, a tytułowy singiel okazał się wielkim hitem, który utrzymywał się na szczytach wszystkich list przebojów na całym świecie. W 2001 roku ukazał się krążek Living Proof. W 2013 roku wydała płytę Closer to the Truth, a w roku 2018 - Dancing Queen - która zawierała covery piosenek zespołu ABBA. Ostatni album Cher odniósł duży sukces komercyjny i został pozytywnie przyjęty przez krytyków muzycznych. W tym samym roku 2018 roku artystka zapowiedziała swoją ostatnią światową trasę Here We Go Again.

Kariera aktorska

O karierze aktorskiej Cher marzyła już od dziecka. W latach 80. zaczęła uczęszczać na lekcje aktorstwa i niedługo później otrzymała rolę w sztuce Come Back to the Five and Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean.

Debiut na dużym ekranie zaliczyła w filmie Silkwood, w którym wystąpiła u boku Meryl Streep. Za rolę w tym obrazie została nominowana do Oscara i zdobyła Złotego Globa. Dwa lata później wystąpiła w Masce, za rolę w której zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes. W 1987 trzykrotnie pojawiała się na ekranie – w dramacie Podejrzany, w komedii Czarownice z Eastwick, oraz filmie Wpływ księżyca, za który otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki. W 1990 roku zagrała w filmie Syreny, a w kolejnych latach fani mogli oglądać ją w takich filmach jak: Gracz, 20 lat… i ani dnia dłużej, Gdyby ściany mogły mówić, czy Skazani na siebie z 2003 roku. W 2010 roku Cher powróciła na wielki ekran w głośnej produkcji zatytułowanej Burleska. Osiem lat później zagrała w musicalu Mamma Mia: Here We Go Again!

Życie prywatne

W 1969 roku wyszła za mąż za Sonny’ego. W tym samym roku na świat przyszła córka pary - Chastity. O dziecku gwiazdy zrobiło się głośno w 2008 roku, kiedy w mediach pojawiła się informacja, że zmieniła płeć i przyjęła nowe imię - Chaz Bono.

Po rozwodzie z Sonnym Cher związała się z muzykiem Harrym Allmanem, z którym ma syna Elijaha Blue. Drugie małżeństwo piosenkarki również nie przetrwało próby czasu i zakończyło się rozwodem. Od tego czasu Cher nie wyszła ponownie za mąż, chociaż media przypisywały jej liczne romanse.

Artystka jest bardzo aktywna społecznie i charytatywnie. Od lat wspiera społeczność LGBT i walczy o prawa mniejszości seksualnych.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

86 + = 95

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Raph_PH