codziennie nowe aktualizacje
Borys Szyc życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Borysa Szyca
Borys Szyc jest polskim aktorem. Urodził się 4 września 1978 roku w Łodzi.
Wykształcenie
W 2001 roku ukończył Wydział Aktorski Akademii Teatralnej w Warszawie.
Kariera
Na dużym ekranie zadebiutował już jako 9-latek, pojawiając się w przebraniu krasnoludka na planie komedii Juliusza Machulskiego Kingsajz. W roku ukończenia studiów związał się z Teatrem Współczesnym. Swoje pierwsze kroki w branży aktorskiej stawiał więc na scenie, ale szybko zaczął pojawiać się na szklanym ekranie. Grywał epizodyczne role w serialach, takich jak: Adam i Ewa, Na dobre i na złe, Klan czy Boże skrawki. Niedługo potem zaczął też wcielać się w drobne role w polskich filmach pełnometrażowych. Debiutem Szyca na dużym ekranie był występ w filmie Enduro Boys w 2000 roku. Ogólnokrajową rozpoznawalność zdobył dosyć szybko, głównie za sprawą roli w Symetrii z 2003 roku, która przyniosła mu nagrodę Orła. Kreacja ta okazała się przełomowa w karierze młodego aktora, który szybko zyskał przychylność krytyków i sympatię widzów. Od tego momentu pojawiał się na wielkim ekranie coraz częściej grając ważniejsze role. W 2004 roku zagrał główną rolę złodziejaszka w komedii Juliusza Machulskiego Vinci oraz wcielił się w postać Bartosza w Pręgach w reżyserii Katarzyny Piekorz. Szerszej publiczności dał się poznać dzięki kreacji podkomisarza Tomasza Kruszyńskiego w serialu Oficer. Inne produkcje z jego udziałem z tego okresu to: Job, czyli ostatnia szara komórka, Ryś, Testosteron i Lejdis.
W 2009 roku nastąpił kolejny ważny moment w karierze Szyca. Został wtedy wybrany do odegrania głównej roli w filmie Xawerego Żuławskiego Wojna polsko-ruska. Za tę kreację otrzymał Złotą Kaczkę za najlepszą rolę męską oraz Orła za najlepszą męską rolę główną. W tym samym roku zagrał jeszcze w trzech filmach: Enen, Randka w ciemno i Mniejsze zło. W 2010 roku wystąpił w Ślubach panieńskich, a rok później zagrał w produkcjach historycznych: Bitwa pod Wiedniem i Bitwa warszawska 1920.
Borys jest także utalentowanym aktorem dubbingowym i często użycza swojego głosu przy ścieżkach do filmów animowanych, gier i filmów. Można go było usłyszeć, między innymi w: Broken Sword, Assassin's Creed, Asterix na olimpiadzie, Gnomeo i Julia, Jeż Jerzy, Legion samobójców.
Liczba pozycji w filmografii aktora jest imponująca i stale się powiększa. Aktor należy do grona najbardziej cenionych polskich aktorów i twórcy filmowi bardzo chętnie zapraszają go do współpracy.
Życie prywatne
Życie osobiste aktora zawsze było dosyć burzliwe. Ze związku z Anną Bareją ma córkę Sonię. Najgłośniejszymi związkami Szyca były te, które tworzył z Kają Śródką i Zofią Ślotałą. Żaden z nich nie przetrwał jednak próby czasu i imprezowego stylu życia gwiazdora. W 2019 roku ożenił się z Justyną Nagłowską, z którą ma syna Henryka.
W 2008 roku aktor utracił prawo jazdy po tym, jak prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Dzięki terapii, w 2017 roku poinformował, że pokonał nałóg.
Wybrana filmografia
- 2000–2001: Adam i Ewa – dealer narkotyków
- 2003: Symetria – Albert
- 2003: Defekt – aspirant Markiewicz
- 2004: Vinci – Julian
- 2004: Pręgi – Bartosz
- 2005: 1409. Afera na zamku Bartenstein – Knecht Herman
- 2006: Południe-Północ – Jakub
- 2006: Job, czyli ostatnia szara komórka – Chemik
- 2007: Testosteron – Tytus, kelner
- 2008: Lejdis – Błażej Dywanik, brat Marka
- 2009: Wojna polsko-ruska – Silny
- 2009: Randka w ciemno – Karol
- 2010: Stepy – Roman
- 2011: Sztos 2 – Janek
- 2011: Kac Wawa – Andrzej
- 2012: Big Love – współwięzień
- 2017: Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej – Krystian
- 2017: Listy do M. 3 – policjant „Gibon”
- 2018: Zimna wojna – Lech Kaczmarek
- 2018: Kamerdyner – Fryderyk von Krauss
- 2018: Serce nie sługa – Maciek
- 2019: Planeta singli 3 – Leszek Wilczyński
- 2019: Mowa ptaków – Jakubiec
- 2019: Piłsudski – Józef Piłsudski
- 2019: Legiony – Zbigniew Dunin-Wąsowicz
- 2020: Król – Janusz Radziwiłek
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Ja Fryta
Komentarze