1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Bogdan Wenta życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Bogdana Wenty

Trener piłki ręcznej, dawniej zawodnik. Z sukcesami prowadził reprezentację Polski w latach 2004-2012. Obecnie prezydent Kielc. Urodzony 19 listopada 1961 roku.

Kariera zawodnicza

Grę w piłkę ręczną, Wenta rozpoczął w szkole średniej, w drużynie Wybrzeża Gdańsk.
W drużynie pozostał na następne 11 lat, podczas których zdobył pięć razy mistrzostwo Polski oraz dwa razy zagrał w finale Pucharu Europy (lata 1986 i 1987).
W 1989 roku podpisał kontrakt z hiszpańskim klubem, Bidasoa Irun. Stamtąd trafił do Barcelony i stał się pierwszym Polakiem, który zagrał w tym klubie w zawodowej sekcji.
W 1995 roku przeszedł do niemieckiego TuS Nettelstedt-Lubbecke, gdzie pozostał trzy kolejne lata, zanim przeniósł się do SG Flensburg-Handewitt. W międzyczasie Bogdan Wenta występował również w reprezentacji Polski. Debiut w kadrze miał miejsce w roku 1981. Uczestniczył w mistrzostwach świata w latach 1986 i 1990. Ostatni mecz w polskiej kadrze rozegrał w marcu 1994 roku. Łącznie wystąpił w 191 spotkaniach.
W 1996 Wenta przyjął obywatelstwo niemieckie. Z reprezentacją Niemiec zdobył kilka poważnych tytułów i rozegrał łącznie 46 spotkań.
W 2008 roku ponownie uzyskał obywatelstwo Polskie.

Dokonania trenerskie

Po zakończeniu kariery zawodniczej w 2000 roku, Wenta rozpoczął pracę, jako trener SG Flensburg-Handewitt. W czerwcu 2006 roku został selekcjonerem niemieckiego S.C. Magdeburg. Dwa lata później podpisał kontrakt z drużyną Vive Kielce, z którą pozostał do 2014 roku. Przez 6 lat zdobył drużyną cztery tytuły Mistrza Polski oraz pięć Pucharów Polski.
28 października 2004 roku został trenerem reprezentacji Polski. Pierwszą dużą imprezą, w której reprezentacja z Wentą wzięła udział, były mistrzostwa Europy w 2006 roku. Rok później, podczas mistrzostw świata, Polska zdołała dojść do finału, gdzie przegrała z Niemcami. Dwa lata później również reprezentacja osiągnęła znakomity rezultat, zdobywając brąz. W międzyczasie kadra wystąpiła w Igrzyskach Olimpijskich, w których odpadła w ćwierćfinale, zajmując 5 miejsce w ostatecznej klasyfikacji. W 2012 roku reprezentacja nie zdołała zakwalifikować się na Igrzyska w Londynie, wobec czego Bogdan Wenta podał się do dymisji.

Polityka

Bogdan Wenta po zakończeniu działalności sportowej, zaczął angażować się politycznie. W 2014 roku był kandydatem Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Mandat uzyskał. Był członkiem Europejskiej Partii Ludowej. W 2018 roku został wybrany na prezydenta Kielc. Wybory wygrał w drugiej turze.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 4 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdęcie - shutterstock.com, Autor: Benjamin Kralj